ANKETA: Opýtali sme sa odborníkov, čo hovoria na postupné otváranie škôl a škôlok

1902_Oteckovia_19_02_r20e28_P30_dnes_17_55__12___Voyo.mp4
Zdroj: TASR

Niektorí rodičia sa vraj návratu boja, iní už musia pracovať.

Školy a školské zariadenia sú zatvorené už dva mesiace. Kým maturantom sa školský rok skončil, ostatní žiaci nevedia, na čom sú.

Minister školstva Branislav Gröhling avizoval, ako si predstavuje postupné otváranie škôl a škôlok. Na prelome mája a júna by sa mohli otvoriť škôlky, prvý stupeň a piaty ročník základných škôl. Stredoškoláci a vysoškoláci už zrejme do lavíc tento školský rok nezasadnú.

Podľa ministra si najmä prváci potrebujú precvičiť abecedu a motoriku a tiež sa potrebujú socializovať. Opýtali sme sa viacerých odborníkov, či s nápadom súhlasia a ako si oni predstavujú plán návratu.

Michal Kaliňák, Združenie miest a obcí (ZMOS):

ZMOS konzultuje možnosť začatia prevádzky materských a základných škôl so zástupcami samospráv ako zriaďovateľmi a taktiež aj priamo s riaditeľkami materských škôl. Uvedomujeme si, že otvorene materských a základných škôl má rôzne rozmery. Na jednej strane by mohlo pomôcť pracujúcim rodičom, ktorí by sa mohli opätovne zapojiť do pracovného procesu, ale na druhej strane zostáva veľa nezodpovedaných otázok, či neprevažujú negatíva a možné ohrozenia nad pozitívami.

Podľa zistení ZMOS je veľa rodičov, ktorí odmietajú dať dieťa do materskej školy dovtedy, pokiaľ nebudú poznať výsledky z krajín, v ktorých sa už prevádzka škôl začala. Taktiež je veľmi veľká obava zo strany zriaďovateľov a riaditeľov škôl tam, kde veľká časť detí a žiakov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Zriaďovatelia materských škôl a základných škôl ako aj ich riaditelia upozorňujú na širokú škálu problémov, ktoré bude potrebné pred začatím prevádzky vyriešiť. O najzásadnejších okruhoch problémov ZMOS informoval Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako podklad pre jeho rozhodnutie.

Richard Vašečka (OĽaNO), predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport

S pánom ministrom o tejto veci ako predseda školského výboru pravidelne komunikujem. Ak to situácia na Slovensku dovolí a školy budú pripravené, pokladám to za prínosné najmä pre deti na prvom stupni aj pre ich rodiny. Mnohým deťom by spôsobilo vážne problémy, ak by vypadli z vyučovacieho procesu na takmer polroka.

Ľubomír Petrák (SMER-SD), podpredseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport

Je potrebné, aby učitelia zistili, čo žiaci vedia a nevedia a čo spôsobil výpadok vyučovania, aby jeden ročník nebol stratený. Rozsah vedomostí sa bude dobiehať minimálne jeden, ak nie dva školské roky. Myslím si, že väčšina priestor je pripravená a sú dezinfikované. Keďže nenastúpia všetci žiaci, dá sa zabezpečiť rozdelenie tried na menšie skupiny a dostatočné vzdialenosti žiakov, aby nedošlo k prenosu potenciálnej infekcie. Samozrejme, bude potrebné dodržať všetky bezpečnostné opatrenia, teda nosiť rúška, dezinfikovať si ruky a priestory. V každom prípade by som bol za to, aby sa otvárali školy len v bezpečných oblastiach. Tam, kde hrozí riziko šírenia nákazy by som neodporúčal otvárať školy.

Vladimír Crmoman, Slovenská komora učiteľov:

Určite už je na čase mať plán. Doteraz sme riešili maturity a prijímačky, ale je potrebné mať aj plán návratu. Zdá sa nám logické, že na to pôjdeme postupne. Je potrebné pomôcť spoločnosti najprv tým, že pustíme do škôlok a škôl malé deti, aby rodičia už nemuseli byť na OČR-kách, keďže sa už postupne otvára ekonomika. Je tu však veľa technických problémov. V školách a škôlkach budú vysoké nároky na hygienu, skupiny detí v triede budú musieť byť menšie ako bežne. V triede materskej školy je zhruba 25 detí. Po novom tam bude môcť byť len polovica, takže musí vzniknúť viac tried. Tým pádom sa zvýšia personálne nároky, čiže bude potrebných viac učiteľov.

Rovnako to bude aj na základných školách. Ďalej je potrebné vyriešiť stretávanie komunity školy pred vyučovaním, napríklad vo vestibule. Musí sa zabezpečiť, aby sa nestretávali na jednom mieste vo veľkom počte. Je potrebné vyrobiť vyhlásenia učiteľov, že sú zdraví a podobne. Je tam veľa technických vecí a neviem, či sa to za dva týždne stihne. Ale tak ako zdravotníci, aj my sa musíme postaviť a pomôcť spoločnosti.

Iveta Pavlíková, Asociácia pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení Slovenska

Podľa mňa je to dobrý nápad. Predpokladám, že sa ponechá škôlkam autonómia a bude už na nich, či budú schopné splniť všetky hygienické požiadavky. Presné podmienky ešte nepoznáme, ale ako nápad to vítame. Budeme o tom diskutovať aj s rodičmi. Myslím si, že väčšina sa poteší. Určite bude aj časť, ktorá sa bude báť. Ide o to, aké podmienky majú rodičia doma, či musia ísť do práce, či sa im má kto postarať o deti. Ale myslím si, že aj z pohľadu socializácie sa už deti potrebujú vrátiť do kolektívu.

Nechcem to zľahčovať, rozumiem, že musíme nastaviť pravidlá, ale myslím si, že rodičia sú zodpovední a každý zváži svoju situáciu. Určite by som to prvé týždne nechala na báze dobrovoľnosti, nech sa rodičia rozhodnú. Niektoré rodiny žijú len s malými deťmi, niektoré aj so starými rodičmi. Niektoré škôlky a školy majú deti blízko domu, niektoré deti musia dochádzať. To všetko sú veci, ktoré si rodičia musia zvážiť.

Janette Motlová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie

V zásade súhlasím s návrhom pána ministra. Na dobrovoľnej báze rodičov považujem otvorenie škôl za prínosné. Samozrejme, v súlade s nariadenými opatreniami. Prvok dobrovoľnosti, kde rodičia sami závažia mieru rizika, ktorému vystavia svoje deti, je veľmi dôležitý.

Otázkou však zostáva, ako budú vedieť školy a školské zariadenia zabezpečiť prevádzku škôl dostatočným počtom zamestnancov mimo rizikových skupín a dostatočnými priestorovými kapacitami. Rovnako je dôležitou aj otázka, či budú otvorené školské kluby v poobedných hodinách a akým spôsobom je možné zabezpečiť ich prevádzku. Predpokladám, že pre pracujúcich rodičov bude aj táto informácia kľúčová. Mnohí z nich nebudú mať príležitosť na skrátený úväzok, čo sťažuje možnosť využitia otvorených škôl.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.