Pár rád, ako sa vyhnúť chorobám z mokrých plaviek

Plavky - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

A nemusia mať problémy len ženy.

V lete klope na dvere gynekológa viac žien, ako v iných mesiacoch. Dôvod? Candidóza.
Má rada teplo a vlhko a tak jej kúpaním môžete pripraviť ideálne podmienky. Neznamená to však, že máte pri vode sedieť nasucho. Stačí len dodržiavať správne podmienky.

Zdroj: shuterstock.com

Mykóza potrápi v živote každú ženu. V našom tele totiž spí jej pôvodkyňa kvasinka candida albicans. Vystrkovať rožky začne až vtedy, keď sa premnoží.

„Pri oslabenej imunite, pri nadváhe, pri zvýšenom príjme cukrov a múčnych produktov, ale aj pri mokrých plavkách," vysvetľuje urológ a sexuológ Jozef Dúbravický. Jeho kolega, gynekológ Peter Stanko, dodáva, že vlhko je veľmi dobrá, vhodná pôda pre množenie sa kvasiniek.

Spchou nič nepokazíte

No a že sa aj premnožili, zistíte tak, že vás to svrbí a páli. Premnožené kvasinky nespôsobujú problémy iba ženám. Často vedia potrápiť aj ich partnerov. A tí by sa mali dať vyšetriť a to aj napriek tomu, že ochorenie vo väčšine prípadov u nich prebieha bez príznakov.

„U mužov tieto príznaky bývajú menej časté, menej príznačné, typické také svrbenie a riešia sa následne buď antimykotikami lokálnymi, alebo systémovými," hovorí Dúbravický.

Tak u mužov, ako aj u žien a je lepšie ich liečiť, pretože neliečené môžu narobiť riadnu neplechu. Napríklad zasiahnuť aj vyššie cesty, teda vnútorné genitálie.

Lepšie je, keď sa nepremnožia. A preto je namieste prevencia. Najmä u žien, ktoré už raz potrápili a teda sú nej náchylnejšie. A riešenie je jednoduché, osprchovať sa po tomto a dať si suché plavky.

Rovnako je dobré nosiť vzdušnú bielizeň, veľa piť a obmedziť biele pečivo a cukor.BRATISLAVA/Henrieta Hajtová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti