Obchodným reťazcom prekvapivo rapídne klesli tržby. Takto to vysvetľujú

Koronavírus vo Francúzsku
Koronavírus vo Francúzsku Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Žiadajú príslušné orgány, aby sa v obchodoch čiastočne upustilo od prísnych hygienických opatrení.

Množstvo ľudí v obchodoch a preplnené nákupné košíky. Aj takto vyzeral začiatok epidémie koronavírusu na Slovensku. Mnohí si robili zásoby, na dračku išli hlavne základné a hlavne trvanlivé potraviny ako múka, konzervy či cestoviny, ktoré sa pomaly stávali nedostatkovým tovarom.

S blížiacou sa koronakrízou sa tak mohlo zdať, že obchodné reťazce prežívajú svoje druhé Vianoce. Spočiatku údaje od spoločnosti Nielsen takýto trend aj naznačovali. V medziročnom porovnaní totiž vybraným predajcom potravín a drogériám od marca (začiatok epidémie) do polovice apríla narástli tržby v priemere o 11,2 percenta.

„Tržby obchodníkov s potravinárskym a drogistickým tovarom v danom období súviseli s viacerými okolnosťami. Po vypuknutí pandémie sa ľudia prirodzene predzásobovali najmä trvanlivými potravinami, hygienickými a dezinfekčnými prostriedkami, v dôsledku čoho tržby stúpli. Neskôr, po uzatvorení reštaurácií, si nákupom potravín navyše zabezpečovali aj stravovanie," vysvetľuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie obchodné reťazce.

Prečítajte si tiež:

V apríli však došlo k obratu, keď ich tržby medziročne klesli v priemere o -1,3 percenta.

„Určitý vplyv malo aj to, že zákazníci sa dostatočne predzásobili v marci, takže neskôr čerpali z týchto zásob a nakupovali menej a iba základné tovary. Na tržby však mali omnoho zásadnejší vplyv regulácie vydané hlavným hygienikom ÚVZ SR, ako je vymedzenie nákupných hodín pre dôchodcov, obmedzením počtu zákazníkov v predajni, zatvorenými nákupnými centrami či povinne uzavretými predajňami počas nedieľ," hovorí Krajčovič.

V tejto súvislosti sa obchodníci združení v SAMO už obrátili na príslušné štátne orgány so žiadosťou o zmiernenie niektorých regulácií. Ide napríklad o zmeny týkajúce sa nákupných hodín pre dôchodcov alebo zníženie limitu m2 na zákazníka na štandardnú úroveň platnú v európskych krajinách s porovnateľne priaznivými výsledkami vo vývoji pandémie koronavírusu, ako má Slovensko.

„Tento stav je pre obchodníkov dlhodobo neudržateľný. Ak nedôjde k zmenám, ktoré umožnia v rýchlom čase sprístupniť obchody vyššiemu počtu zákazníkov, obchodníci budú nútení pristúpiť k optimalizácii svojich nákladov," upozorňuje Krajčovič.

V praxi to potom môže mať negatívny dopad na hospodárenie dodávateľov, zamestnanosť v obchode či sociálnu situáciu spotrebiteľov na Slovensku.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchodné reťazce

Dôležité udalosti