Remišová hovorí, že Slovensku hrozia za čerpanie eurofondov škody za stovky miliónov eur

Dôvodom je podľa jej slov čerpanie eurofondov minulými vládami.

Slovensko vraj prišlo o miliardu. Vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že pre pochybenia štátu dosiahli korekcie pri eurofondoch stovky miliónov eur a časť z pokút sme ešte ani nevyplatili. Podľa jej predchodcu však nie všetky peniaze štát nadobro stratil, niektoré sa mu vraj vrátili.

Zaobchádzanie s európskymi peniazmi Slovensku dlhodobo nejde tak, ako by sme si predstavovali. A problémom, zdá sa, nie je len čerpanie eurofondov, ale aj takzvané korekcie - teda v podstate pokuty. Za roky 2007 až 2013 sa vyšplhali na astronomických 997 miliónov eur.

„Čiže jedna miliarda eur sú korekcie. To znamená, že sa projekty realizovali s chybami alebo tam dokonca boli zistené podvody," tvrdí vicepremiérka Veronika Remišová.

Časť pochybení majú na svedomí žiadatelia či prijímatelia, za až takmer 600 miliónov však podľa Remišovej môžu pochybenia na strane štátu - teda chyby ministerstiev či riadiacich orgánov.

Podľa Remišovej sa minulá vláda riadila heslom - po nás potopa. Jej predchodca Richard Raši jej oponuje. „Má vyjadrenia, ktoré sú schizofrenické. Na jednej strane kritizuje korekcie v minulom období, ale zároveň nepovie, koľko ich vzniklo v rokoch 2010-2012, kedy úradovala vláda, ktorú podporoval dnešný premiér," vyhlásil.

Vicepremiérka je presvedčená, že korekcie vznikali pre to, že štát eurofondy zle riadil. Je to pre ňu neakceptovateľné. „Korekcie boli, bohužiaľ, aj preto, lebo ÚVO niektoré projekty odobril a následne skonštatovali, že mohol byť porušený zákon. A hneď nastala korekcia," hovorí Raši.

Zdroj: TASR

Nech už je podiel tej či onej vlády alebo úradu na výsledku akýkoľvek, zo spomínaných 600 miliónov sme ešte nevyplatili viac ako polovicu. Podľa Remišovej však chýbajúcich 330 miliónov budeme musieť skôr či neskôr do Bruselu poslať. „Sú nenávratne stratené a sú stratené v dôsledku neschopnosti, podvodov a chýb, ktoré sa stali pri riadení eurofondov," myslí si vicepremiérka.

Jej predchodca tvrdí, že korekcie neznamenajú automaticky, že Slovensko ich vracia do Bruselu. Raši to odôvodnil tým, že počas programového obdobia sa dajú využiť aj pre iné projekty.

Korekcie sa však netýkajú len minulosti. Slovensko ich už muselo platiť aj v súčasnom rozpočtovom období. Zatiaľ to bolo 81 miliónov a hrozí, že prídeme aj o ďalších 364, najmä pre problémy na ministerstve školstva. To však bude závisieť až od výsledkov vyšetrovania.

Nato, aby sa predišlo prípadným ďalším korekciám, by Remišová chcela zaviesť niečo ako tabuľu hanby. Na nej by zverejňovali každého, kto pri eurofondoch pochybil - od bežných úradníkov až po ministrov.

Reportáž pripravil Martin Petro.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti