Minister Krajčí verí, že od pondelka sa spustí systém domácej inteligentnej karantény

0605_Cennet_06_05_P30_dnes_20_30__12__VOYO.mp4
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Šéf rezortu zdravotníctva priblížil detaily o takzvanej smart karanténe.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí priblížil, že od pondelka by mohla domáca karanténa nahradiť štátnu.

Vláda ju schválila na rokovaní vo štvrtok. Krajčí uviedol, že repatrianti nebudú musieť byť v štátnej karanténe, no namiesto toho si stiahnu do mobilu aplikáciu, ktorá bude kontrolovať ich povinnú domácu karanténu.

Citlivé údaje sa podľa ministra budú ukladať iba do mobilov, vylúčil sledovanie ľudí. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) dostane informáciu len vtedy, keď repatriant poruší domácu karanténu.

Ak sa repatrianti dobrovoľne rozhodnú ísť do štátnej karantény, bude im to umožnené.

Podľa slov premiéra Igora Matoviča chce vláda v pondelok predstaviť testovaciu prevádzku smart karantény a v nasledujúcich dňoch by mohla fungovať naplno.

Minister vnútra Roman Mikulec v súvislosti s domácou karanténou uviedol, že policajti z hraníc sú začlenení v tíme, ktorý pripravuje spomínanú aplikáciu.

Do obdobia, kedy aplikácia vstúpi do platnosti, bude podľa Mikulca "všetkým všetko jasné". S tým súvisí aj následná kontrola tejto domácej karantény.

Mikulec dodal, že vykonávané budú policajné kontroly v spolupráci s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva.

Aplikácia by mala byť poskytnutá bezodplatne. Štát očakáva, že by mohla znížiť rozpočtové výdavky. Zároveň, že dôjde k uvoľneniu stoviek členov Policajného zboru, ozbrojených síl a Hasičského a záchranného zboru z plnenia úloh súvisiacich so štátnou karanténou.

Reportáž spracoval Viktor Serebryakov.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rokovanie vlády

Dôležité udalosti