Kičura bude definitívne stíhaný väzobne, súd zamietol jeho sťažnosť

Kajetán Kičura prichádza na súd.
Zdroj: TASR

Bývalého šéfa hmotných rezerv zadržali v apríli.

Bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom v pondelok senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý tak zamietol sťažnosť obvineného voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) ako nedôvodnú. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

"Senát NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodnú sťažnosť obvineného Kajetána K., trestne stíhaného pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Senát NS SR dospel k záveru, že dôvody kolúznej väzby, v tomto štádiu konania, sú dané. V predmetnej veci rozhodoval senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Martina Zeleňaková a Peter Hatala," konkretizovala Važanová.

O väzobnom stíhaní Kičuru rozhodol ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica 23. apríla, keď dva dni predtým ho prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obvinil z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

"Sudca pre prípravné konanie skonštatoval, že v tomto štádiu konania nie je preukázané, ani vo forme dôvodného podozrenia, že by sa obvinený dopustil korupčného konania. Dôvodom väzby, ako aj trestného stíhania je výlučne tá skutočnosť, že na jeho žiadosť iná osoba pozmenila zmluvu o pôžičke staršieho dáta z roku 2016," zdôraznila vtedy hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Kajetán Kičura bol ešte donedávna predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala 24. marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Odmietal obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Národná kriminálna agentúra ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

ÚŠP však upozornil, že v skutočnosti bolo obvinenie vznesené v súvislosti s uzatváraním zmlúv, ktoré nemajú žiadny súvis s nákupom zdravotných pomôcok a podozrivé kontrakty, ako aj podozrivé platby prebehli skôr, ako prepukol nový koronavírus. Konečná suma predpokladaných úplatkov je zároveň vyššia, ako bolo uvádzané v médiách.

Kajetán Kičura a jeho obhajca Rastislav Palovič hneď po obvinení podali aj sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Podľa Trestného poriadku o tejto sťažnosti musí rozhodnúť iba generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.

Prečítajte si tiež: Kičura má ďalší problém. Porušil zákon pri nákupe zdravotníckych pomôcok za 12 miliónov eur

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Väzba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.