Tatéri napísali premiérovi otvorený list. Nepáči sa im, že kozmetičky môžu tetovať, oni nie

Tvrdia, že ak by mali salóny zavreté ďalší mesiac, bolo by to likvidačné.

Sťažujú sa na nespravodlivé zaobchádzanie zo strany štátu. Kým všetky salóny krásy rozbehli prevádzku, tetovacie štúdiá sú stále zatvorené. Napísali otvorený list premiérovi a spísali aj petíciu.

Števo Maňkoš sa profesionálnemu tetovaniu venuje osem rokov. Teraz sedí doma už druhý mesiac ako aj všetci tatéri na Slovensku. Z úspor si platí živnosť, živí štvorčlennú rodinu a odložil si aj hypotéku.

„Prevádzky starostlivosti o ľudské telo, čo sú aj kaderníctva a kozmetiky a pedikúry, manikúry, všetko je pootvárané a my jediní sme tam ostali nekonkretizovaní a v podstate máme zakázanú činnosť," tvrdí tatér.

Kým kozmetičky, ktoré prichádzajú do bezprostrednej blízkosti tváre zákazníčky, otvorené mať môžu, tatéri nie. „Príde mi to nespravodlivé voči tomu, že kozmetičky môžu tetovať aj  permanentný mejkap. Keď sa to tak vezme, v podstate je to isté," tvrdí Maňkoš.

Ako vysvetlila hovorkyňa ÚVZ Jozefína Kaššová, tatérske úkony konzílium odborníkov charakterizovalo ako rizikové, pretože sú spravidla realizované na väčších častiach kože s mnohopočetnýmí mikroinvazívnymi vpichmi a holením pokožky predtým.

Slovenskí tatéri napísali premiérovi list a spísali aj petíciu za otvorenie salónov, na ktorej je takmer 5 000 podpisov. Ak by boli zavreté ďalší mesiac, bolo by to likvidačné.

„Tetovacie štúdiá majú zavedené vysoké hygienické štandardy a samotné tetovania sú vykonávané na rôznych častiach tela, pričom zákazník môže mať počas celej procedúry nasadené rúško," napísali okrem iného tatéri v petícii.

Dezinfekcia bola v tetovacích salónoch vždy na poprednom mieste. Jediné, čo im pribudlo, je teplomer. „Stále používame aj počas tetovania dezinfekciu, antibakteriálne mydlá, antibakteriálne utierky, rukavice, celý čas, takže ja si myslím, že je to oveľa menšie riziko nákazy," vysvetlil Maňkoš.

Posledné slovo má hygienik a podľa všetkého to vyzerá tak, že na túto skrášľovaciu procedúru si budú musieť počkať tatéri, ako aj zákazníci, až do štvrtej fázy otvárania.

Reportáž spracovala Veronika Bozdošová.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti