Nové zistenia v kauze sudcov z Threemy: Dvoch z nich vyšetrujú osobitne

ZSE Klima Komfort 3,5 kW Daikin
ZSE Klima Komfort 3,5 kW Daikin Zdroj: koláž TV Markíza

Vladimír Sklenka má za spoluprácu odložené obvinenie. Informácie TV Markíza potvrdila prokurátorka ÚŠP.

Vladimíra Sklenku a Miriam Repákovú vyšetruje NAKA oddelene a nie v jednom konaní s ďalšími sudcami z Kočnerovej Threemy. Výhody, ktoré získali alebo sa im v budúcnosti črtajú, majú preto, lebo s policajtmi spolupracujú. Priznávajú svoj podiel viny a rozkrývajú možnú trestnú činnosť ďalších kolegov. Obaja sa vzdali funkcie sudcu.

V uznesení o obvinení sa meno Vladimíra Sklenku objavuje často. Bývalého sudcu mal mať podľa komunikácie z aplikácie Threema Marian Kočner na povel - podľa vlastných slov rozhodoval v jeho prospech, ovplyvňoval kolegov a bral za to peniaze. S Kočnerom si vymenili tisíce správ.

Odložené obvinenie pre spoluprácu

Sklenka s vyšetrovateľmi spolupracuje od začiatku. Priznáva nielen svoje zlyhania, ale vypovedá aj o údajných zločinoch kolegov. O Monike Jankovskej napríklad podľa uznesenia povedal, že mala inú sudkyňu uplácať kvetmi a parfumom, aby rozhodla tak ako chce. Ona to odmieta.

"Nechcel by som nijakým spôsobom bližšie hodnotiť svedeckú výpoveď a prípadne aj iné dôkazy vo vzťahu k mojej klientke," povedal pre TV Markíza advokát M. Jankovskej Peter Erdös.

Vladimír Sklenka ale napriek všetkému, obvinený nie je. Stíhanie mu dočasne odložili - práve pre spoluprácu. Okrem toho ho vyšetrujú v samostatnom konaní.

Miriam Repákovú vyšetrujú samostatne

Bývalá sudkyňa Miriam Repáková už nefiguruje v konaní medzi ďalšími obvinenými sudcami. Tiež ju vyšetrujú osobitne. Informácie o oboch dnes už bývalých sudcoch nám potvrdila prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Valéria Simonová, ktorá prípad dozoruje.

„Sudcovia, na ktorých sa pýtate boli vylúčení na samostatné konanie. Voči bývalému sudcovi bolo dočasne odložené vznesenie obvinenia. Postupovalo sa v zmysle Trestného zákona a Trestného poriadku. K dôvodom takéhoto postupu sa vzhľadom na to, že trestné stíhanie je neverejné, nebudeme bližšie vyjadrovať," napísala nám dozorujúca prokurátorka V. Simonová.

Zrejme sa dohodne na treste

Miriam Repáková je na rozdiel od Vladimíra Sklenku obvinená, a to zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Stíhajú ju na slobode. Ako sudkyňa Obchodného úseku na bratislavskom okresnom súde rozhodovala v prípade Technopolu a vyhovela Marianovi Kočnerovi. Tiež si s ním písala.

Podľa uznesenia o obvinení konala z osobitného motívu na objednávku. Ak by s vyšetrovateľmi nespolupracovala, podľa paragrafov a odsekov z uznesenia by je hrozilo väzenie na 4 až 10 rokov. V jej prípade, je ale veľký predpoklad, že s prokurátorkou bude chcieť uzavrieť dohodu o vine a treste, ktorú ešte bude musieť potvrdiť súd.

Reportáž do Televíznych novín pripravila reportérka Zuzana Ferenčáková.


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Threema

Dôležité udalosti