Výška gastrolístkov sa zrejme meniť nebude. Minister práce plánuje ich navyšovanie zmraziť

Gastrolístky.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Doteraz sa ich cena zvyšovala podľa vývoja cien potravín.

V tomto a budúcom roku sa výška stravných lístkov zrejme meniť nebude. Minister práce ich chce dočasne zmraziť. Napriek tomu, že ceny sa môžu zvyšovať, zamestnanci dostanú na obedy rovnako ako doteraz.

Ministerstvo práce prišlo s návrhom, podľa ktorého stopne na rok a pol do roku 2021 zvyšovanie cestovných náhrad. Od tejto sumy sa však odvíja aj výška stravného. A to má dopad na desaťtisíce zamestnancov, ktorí každý mesiac dostávajú gastrolístky.

„Cestovné náhrady sa mali navyšovať na základe dobrých hospodárskych výsledkov minulého roka a súčasne vieme, že vzhľadom na koronakrízu, budúci rok by sme cestovné náhrady museli znižovať podľa tohto roka," vysvetlil minister práce Milan Krajniak.

A tak ich vraj nechajú pre istotu na rovnakej úrovni, aby suma stravného neskákala. Šéf združenia Pracujúca chudoba Milan Kuruc upozorňuje, že zamestnanci by menej nedostali.

„Výška stravného nezávisí od hospodárskeho roka a od toho, či sa nám ako ekonomike darilo alebo nedarilo. Tá závisí od toho, aké sú ceny jedál a nápojov a zákon pozná iba zvyšovanie stravného. Ak by ceny klesali, tak stravné ostane zmrazené, takže to, ako argumentuje minister, je falošná argumentácia, stravné by nikdy nekleslo," myslí si Kuruc.

TIP:  Gastrolístky alebo hotovosť? Vláda si naplánovala zásadnú zmenu

V praxi teda zamestnanci na stravnom nedostanú viac, suma gastrolístkov ostane nezmenená, no a hore nepôjdu ani diéty, ktoré dostávajú zamestnanci na služobné cesty.

Základná suma stravného bude 3,80 €. Platí, že nárok na stravné má zamestnanec po odpracovaní štyroch hodín na pracovnej zmene. Firma je pritom povinná vám uhradiť aspoň 55 percent z ceny hlavného jedla. Zvyšok si musíte väčšinou doplatiť zo svojej mzdy.

Minister Krajniak chce takto podať pomocnú ruku podnikateľom a garantovať im, že aj keby ceny stúpali, sadzby stravného najbližšie zvyšovať nebudú.

„Ministerstvo by sa malo pozerať najmä na to, že zamestnanci by sa mali mať za čo stravovať, tým, že tam nakupujú, pomáhajú podnikateľom rásť, nosia im tam tržby a peniaze, aj týmto spôsobom ministerstvo redukuje tržby pre reštauračné zariadenia," tvrdí Kuruc.

Návrh pritom odobrila vláda znova bez toho, aby prešiel sociálnym dialógom. Minister to vybavil so šéfom odborárov len telefonicky. „Myslím si, že je to asi tá najmenej bolestivejšia položka, ktorú zamestnanci pocítia, lebo fakticky sa stravné ako také vyjednáva v kolektívnej zmluve. Nakoniec sme súhlasili, pretože pre nás sú prioritou mzdy zamestnancov a zachovanie zamestnanosti, lebo ak príde o prácu, tak mu nepomôže stravné ani 100 eur," opísal šéf KOZ Marián Magdoško.

O návrhu bude rozhodovať ešte parlament, pravdepodobne v skrátenom legislatívnom konaní už v najbližších dňoch.

Téme sa venuje reportérka Andrea Mačošková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gastrolístok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.