Pandémia stopla výrobu i predaj áut, automobilky sa po nej budú biť o zákazníka

Celkové dopady sa zatiaľ ešte neprejavili.

Automobilky čaká po koronakríze boj o zákazníka - nové autá zrejme lacnejšie nebudú. Ceny dvíhajú najmä inovatívne drahé technológie, ktoré musia povinne montovať už aj do nižších tried.

A pretláčať na trh budú najmä tie s elektrickým motorom, ktoré si stále držia vyššiu cenu. Podpora zo strany štátu vo forme šrotovného zatiaľ nehrozí.

Pandémia stopla výrobu aj predaj áut. Zastavili sa stroje aj vo fabrikách, ktoré im vyrábajú komponenty. Celkové dopady sa zatiaľ ešte neprejavili. „Ako zareaguje trh, ťažko povedať, či bude opatrnejší alebo menej opatrný, ale v každom prípade už prvé informácie z Číny hovoria, že tam nastal veľký dopyt po autách, pretože ľudia sa cítia bezpečnejšie v autách, nedôverujú hromadnej doprave," tvrdí Ján Pribula zo Zväzu automobilového priemyslu.

Kríza však doľahla aj na podniky, ktoré pravidelne obmieňajú služobné autá, ako aj na bežných ľudí, ktorí kúpu zvažovali. Ani schvaľovanie lízingov zrejme nebude úplnou samozrejmosťou.

„Pokiaľ nejaké auto majú, tak ho budú používať dlhšie a pokiaľ nejaké veľmi potrebujú, tak budú hľadať akúkoľvek možnosť, ale zrejme pri nových autách to nebude také jednoduché," myslí si analytik Martin Jesný.

Rozbehnutie výroby je pre našu ekonomiku dôležité

Obrovský dopyt sa u nás teda neočakáva, na druhej strane, rozbehnúť výrobu a predaj je pre automobilovú krajinu, akou je Slovensko, dôležité.

Podľa Pribulu automobilový priemysel v Európe zamestnáva viac ako 13 miliónov ľudí a je to významný faktor nielen na Slovensku, ale v celej Európe a do celoeurópskeho HDP prispieva siedmimi percentami.

Automobilkám sa počas koronakrízy zaplnili sklady, ktoré teraz potrebujú vyprázdniť. A tak je možné, že už na konkrétne hotové autá ponúknu nejaké akcie či zľavy. Analytici však hovoria, že by sme s nízkymi cenami nemali počítať. Dôvodom sú čoraz drahšie technológie, ktoré sú už v nových autách povinnou súčasťou.

Zdroj: TASR/DPA

„Vstúpila do platnosti všeobecná regulácia o bezpečnosti, ktorá aj do nižších kategórií vozidiel bude zavádzať bezpečnostné prvky, len zavedením týchto prvkov sa dá očakávať zvýšenie cien a nie ich zníženie," konštatoval Pribula.

Ide napríklad o SOS tlačidlo, ktorým spustíme tiesňové volanie. Do nových generácií ho musia montovať už všetky automobilky. Alebo kontrola únavy - snímač očí vyhodnotí, či by sme si od šoférovania nemali dať pauzu. A stále je tu tlak Európskej komisie na znižovanie emisií. Aj do tohto vývoja už automobilky vložili nemalé peniaze.

„V niektorých krajinách sa objavili snahy skúsiť aj nejaké vládne opatrenia na obnovenie dopytu, nejaké formy šrotovného alebo príspevky na predaj ekologicky výhodnejších áut," naznačil Jesný.

Minister hospodárstva Richard Sulík šrotovné nepovažuje za dobrý nápad. „Myslím si, že je mnoho iných foriem podpory, ktoré budú omnoho účinnejšie, ako platiť za to, že ľudia hodia veci, ktoré ešte vedia používať, do koša," vyhlásil.

Ak štáty v Európe budú zvažovať podporu predaja áut, zrejme pôjde o dotáciu na tie elektrické či nízkoemisné. Odborníci však hovoria, že ak to nepôjde ruka v ruke aj s likvidáciou starých vozidiel, takáto pomoc sa minie účinkom.

„Krajina si vylepší bilanciu CO2 a emisií, ale presunú sa niekam inam. To je jedno, či na Slovensko, Poľsko alebo do Afriky. Planéta na tom nič nezarobila. Čiže tieto podporné schémy budú mať zmysel len vtedy, pokiaľ sa budú vozidlá aj skutočne šrotovať," dodáva Pribula.

Téme sa venovala reportérka Ľubica Janíková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Automobilky

Dôležité udalosti