Štrbské pleso možno čoskoro nespoznáme. V hre sú najväčšie zmeny za posledných 50 rokov

Štrbské Pleso, Tatry
Zdroj: Shutterstock.com

Na Štrbské pleso mieria developeri s desiatkami návrhov.

Pre lokalitu Štrbského Plesa doposiaľ neboli bežné žiadne výrazné zásahy do prírody. Všetko sa však môže zmeniť v najbližších rokoch.

Podľa najnovších informácií sa v priebehu budúceho týždňa chystá obec Štrba rozhodnúť o zmene a doplnení územného plánu Štrbského Plesa, informuje portál sme.sk.

Obec Štrba vraj zvažuje viacero nových výstavieb, na stole majú desiatky návrhov od rôznych developerov. V prípade, ak kompetentní vydajú povolenia, zmeniť sa môže územný plán viacerých pozemkov a jednalo by sa o najväčšie zmeny za posledných 50 rokov.

Zdroj: TV Markíza

Medzi najvýraznejšiu výsavbu by patrilo vybudovanie kabínkovej lanovky, ktorá by spojila železničnú stanicu s areálom liečebného domu Helios a následne aj s areálom FIS.

Okrem iného sa diskutuje o výstavbe novej zjazdovky, bytových domov, obchodov, športovísk, hotela či parkovísk. Tentokrát sa to bez zásahu do prírody nezaobíde. Tá ma byť dokonca veľmi zásadná.

Proti novým návrhom vystúpila verejnosť na čele s odborníkmi. Svoje podmienky a návrhy pripravuje aktivistka a poslankyňa mesta Vysoké Tatry Lucia Dubielová aj Peter Jariabka zo Slovenského zväzu ochrancov prírody. 

„Územie sa môže dosť rýchlo pokaziť, až znetvoriť, a cesta späť už nebude možná," konštatuje Jariabka.

Prečítajte si aj: Na Štrbskom plese už stavajú mohutnú vyhliadkovú vežu. Tisíce ľudí boli proti tomu

Občania preto spustili petíciu, ktorej cieľom je zastaviť výstavbu bytových domov, objektov na Mlynických lúkach, projektov pri Novom Štrbskom Plese, aj hotelovom objekte Detvan.

K zmenám územného plánu zvolala obec verejné prerokovanie na utorok 19. mája.

Výstavba vyhliadkovej veže

Petíciu spisovali nespokojní občania už aj minulý rok. V polke júna sa na Štrbskom Plese začala výstavba novej 53-metrovej náučno-vyhliadkovej veže. To spustilo lavínu negatívnych reakcií od obyvateľov z okolitých oblastí.

Ľudia sú na okolitú prírodu citliví a snažia sa ju chrániť. „Pri výstavbe veže nedošlo k výrubu ani jedného stromu, nebolo zasiahnuté ani do vegetácie," uviedla vtedy pre TV Markíza hovorkyňa projektu Andrea Čurná.

Napriek tomu, že sa na internete spustila online petícia, v budovaní veže sa pokračovalo. Spoločnosť High Tatras Tower jej výstavbu začala až po získaní všetkých potrebných povolení. Vzhľadom k tomu, že sa buduje na bývalom škvárovom ihrisku, proti výstavbe vtedy neboli ani ochranári.

ŠTRBSKÉ PLESO/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Developeri

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.