Pozrite si, ako vznikal zoznam lustrovaných a neskôr sledovaných novinárov

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - Michal Svítok

O tom, koho budú sledovať, rozhodoval Kočner.

Ako a kedy vznikol zoznam lustrovaných a neskôr sledovaných novinárov? Podrobne to niekoľkokrát opísal bývalý kamarát Mariana Kočnera - exsiskár Peter Tóth. Kočner vraj Tóthovi odovzdal vzťahové diagramy reportérov a sčasti financoval aj ich sledovanie.


Takúto správu mal Kočner poslať bývalému zástupcovi generálneho prokurátora Ladislavovi Tichému. Bolo to pár mesiacov pred vraždou novinára Jána Kuciaka.

Marian Kočner mal dať podľa slov Petra Tótha žurnalistov lustrovať aj sledovať. Ten vyšetrovateľom porozprával, ako sa s Kočnerom dohadovali, o kom budú zbierať informácie. Najskôr zostavili zoznam 28 novinárov z rôznych redakcií. Bolo to na prelome rokov 2016 a 2017.

Exsiskár vyšetrovateľom tvrdil, že išlo o reportérov, ktorí podľa nich informujú tendenčne či úzko spolupracujú s politikmi alebo podnikateľmi. Podľa neho tam Kočner chcel mať aj tých, ktorí ho kritizovali v článkoch či reportážach. V zozname sa tak objavil Ján Kuciak, Marek Vagovič, Monika Tódová či kolegovia z TV Markíza.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Kočner vraj potom Tóthovi odovzdal takéto vzťahové diagramy na každého z nich. Malo to byť začiatkom roka 2017. Boli tam ich adresy, autá, rodinní príslušníci. Tóth povedal, že diagramy mu Kočner odovzdal v pracovni u neho doma na Kolibe. On si ich odfotil do mobilu a pôvodné vraj skartoval. No a potom zoznam zúžili.

Konečné slovo pri tvorbe zoznamu, koho všetkého chcú sledovať, mal podľa Petra Tótha Marian Kočner. Bývalý siskár tvrdil, že pri toľkých menách mu bolo hneď jasné, že trojčlenný tím to všetko nezvládne. „Štefan Hríb, Korda, Tódová, Kuciak, Adam Valček, Vagovič, Daniš," vymenoval novinárov v januári Miroslav Kriak.

Vlani v apríli nám redaktor Marek Vagovič povedal, že ho sledovali, ako ide so synom do škôlky. „Celú trasu fotografoval, sledovali ma, aj keď som išiel do redakcie," zdôraznil.

TIP: Kuciaka a novinárov pre Kočnera sledoval aj muž, ktorý je teraz policajný vyšetrovateľ

Informácie a fotografie pôvodne podľa Tótha zbierali preto, lebo chceli poukázať na prehrešky novinárov a zverejniť ich na Kočnerovom portáli Na pranieri. Sledovači si zase mali myslieť, že robia pre štát.

Hromadné lustrácie novinárov vyšetruje už vyše roka inšpekcia ministerstva vnútra. Doteraz vinníka nenašli. „Vyšetrovateľ v rámci objasňovania tohto skutku vykonal desiatky výsluchov osôb s rôznym procesným postavením, zozbieral a vyhodnotil množstvo písomných a iných dôkazov," reagovala hovorkyňa rezortu vnútra Petra Friese.

Sledovanie novinárov rieši zase Národná kriminálna agentúra. Ani oni ešte nikoho doposiaľ neobvinili.

Téme sa venuje Zuzana Ferenčáková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme All for Jan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.