Odzvoní povinnému zverejňovaniu platov v inzerátoch? Aj tento návrh je vraj v hre

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že to nie je pravda.

Nebudú uchádzači vedieť, aký plat im potenciálny zamestnávateľ ponúka? Rezort hospodárstva vraj plánuje zrušiť povinné zverejňovanie mzdy v pracovných inzerátoch. Zamestnanci by tak opäť boli v nevýhode a mohli by prísť o peniaze.

Sú to už dva roky, odkedy musia zamestnávatelia povinne zverejňovať v každom pracovnom inzeráte výšku ponúkaného platu. Viacerých teraz zdvihol zo stoličky návrh z dielne ministerstva hospodárstva, ktorý by to mohol zrušiť.

„Úmysel ministerstva hospodárstva napríklad zrušiť povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch sa ku nám dostali neoficiálnym spôsobom. Nesúhlasíme s obsahom takýchto materiálov ani s tým, ako sú tieto legislatívne návrhy pripravované," tvrdí viceprezidentka odborárov Monika Uhlerová.

Ide pritom o zmenu Zákonníka práce, ktorý patrí pod ministra práce Krajniaka. Ten je pripravený to rezortnému kolegovi zatrhnúť. „Ide o jeden z nástrojov na zmenšovanie rozdielov v odmeňovaní pre zamestnancov pracujúcich na rovnakých pozíciách. Minister práce nevidí preto dôvod na zrušenie tejto povinnosti," vysvetlil šéf rezortu.

Zdroj: Úrad vlády SR

Pravdou je, že uchádzač o prácu vedel dopredu, aký plat môže čakať. A pomohli si aj dané firmy, ktoré vedeli, koľko na rovnakej pozícii ponúka konkurencia. V čase, keď nemajú dostatok pracovníkov, sa začali prebíjať platmi.

„Evidujeme priamo prípady, keď zamestnávateľ nebol spokojný s počtom uchádzačov a ako prvé, čo firmy menia, je ponúkaný plat. V roku 2018 bol priemerný plat 1 080 eur v hrubom, tento rok je to približne 1 200 eur v hrubom," konštatovala Nikola Richterová z Profesie.

Zamestnávatelia chceli tlačiť ženy do nižších platov

Uhlerová si však myslí, že ďalej tento nástroj pomáha znižovať mzdové rodové rozdiely, ktoré sú stále vysoké až na úrovni 18 percent a je to nástroj, ktorý stransparentňuje výberové konanie na rovnakých pozíciách.

Zamestnávatelia sa totiž často snažili tlačiť ženy do nižších miezd. Pokiaľ zákon platí, zamestnávateľ vám tiež nemôže ponúknuť nižšiu mzdu, ako tú, ktorú inzeroval. Ak to urobil, rozdiel si môžete vymôcť až tri roky spätne.

„Teraz sa nám podarilo pomôcť napríklad účtovníčke, ktorá zhruba 11 mesiacov dostávala 900 eur na výplatu, ale v inzeráte bolo, že minimálne tisíc jej dajú. Takže tých 100 eur za každý mesiac sme vybojovali a dostala tento doplatok," spomenul prípad z praxe zakladateľ Pracujúcej chudoby Milan Kuruc.

Aj o toto všetko by zamestnanci prišli. Po tom, čo sa však o návrhu rozbehla veľká debata, Sulíkov rezort otočil.

„Rezort pripravuje tzv. lex korona na rýchle odbúranie byrokracie. Obsahovať bude aj návrhy z takzvaného podnikateľského kilečka, ktoré predstavila strana pred voľbami, so zrušením miezd v inzerátoch sa však nepočíta," reaguje SaS.

Či ide o iný materiál ako ten, ktorý už koluje medzi odborníkmi alebo úplne nový, jasné nie je. Odborári si to chcú s vládou vyjasniť už na budúcotýždňovej tripartite.

Reportáž spracovala Andrea Macošková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inzerát

Dôležité udalosti