Štát aprílové odvody odpustí iba živnostníkom so zatvorenými prevádzkami

Kim Kardashian West počas príchodu na NBC Universal Network 2017
Zdroj: Rostislav_Sedlacek /shutterstock.com

Prečo je postup voči rôznym skupinám podnikateľov rozdielny ministerstvo práce nevysvetlilo.

Odpustenie odvodov SZČO sa netýka lektorov, remeselníkov, kaderníkov, umelcov, autorov či novinárov, ktorí majú príjem na základe autorského zákona. Nemajú totižto svoju vlastnú prevádzku, upozorňuje portál dennikn.sk.

Zmeny platenia odvodov počas pandémie koronavírusu nastali v marcia v apríli. V prípade, ak sa zamestnávateľom alebo podnikateľom znížili príjmy z podnikania najmenej o 40 percent mohli si v marci svoje sociálne a zdravotné odvody odložiť.

Odložené odvody by sa podľa živnostníkov však mali rozložiť do rovnomerných splátok na obdobie aspoň 18 mesiacov od skončenia obmedzení, aby sa podnikatelia v júli nedostali do finančných problémov.

Úplné odpustenie odvodov bolo možné v apríli. Týkalo sa tých podnikateľov, ktorí mali na základe niektorého z opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR v apríli uzatvorenú aspoň jednu prevádzku minimálne 15 kalendárnych dní. Odpustenie sa vzťahuje na sociálne odvody, ktoré platí zamestnávateľ a sociálne odvody povinne nemocensky a dôchodkovo poistenej SZČO. Zamestnávateľ je však nútený poslať do poisťovne poistné za zamestnanca.

Prečítajte si aj: Štát príde o viac ako tri miliardy eur pre výpadok daní a odvodov

Minimálne odvody, ktoré musia živnostníci platiť do Sociálnej a zdravotníckej poisťovne sú 238 eur. V prípade, ak si chcete požiadať o ich odpustenie, musíťe Sociálnej poisťovni poslať do 18. mája čestné vyhlásenie.

Živnostníci si môžu pomôcť sami

Ak ste prišli o príjmy ale nemáte zatvorenú prevádzku a na zaplatenie odvodov nemáte peniaze, môžete si napríklad pozastaviť alebo zrušiť živnosť. Vďaka novej novele zákona máte právo na prerušenie alebo zrušenie živnosti aj na jeden mesiac či na celé obdobie pandémie.

Vyhnete sa tak sociálnym odvodom a uhradíte si len odvody do zdravotnej poisťovne.

Ak ste autor, umelec alebo novinár a máte príjmy podľa autorského zákona, môžete Sociálnej poisťovni v čestnom vyhlásení oznámiť, že počas pandémie nemáte príjmy z autorskej činnosti a po pandémií oznámte ich opätovné obnovenie.

BRATISLAVA/dennikn.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.