Zavrieť obchody v nedeľu natrvalo? Pozrite sa, ako to majú v ostatných európskych štátoch

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Na Slovensku sa o tomto opatrení vedie búrlivá diskusia.

Nechať obchody v nedeľu zatvorené alebo ich po korone opäť otvoriť? Otázka, ktorá v posledných dňoch rozvírila politické, ale aj spoločenské vody.

S trvalým zatvorením súhlasí predseda vlády Igor Matovič, čo už viackrát zopakoval. Najnovšie sa k nemu pridal aj minister práce Milan Krajniak. Naopak, proti sú politici z koaličnej SaS.

Prečítajte si tiež:

Jednotné nie sú ani obchodné zväzy. Napríklad Zväz obchodu (ZO) SR je za zatvorenie obchodov v nedeľu.

„Jednoznačne podporujeme snahu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorí sa kladne vyjadrili k problematike zatvorených predajní počas nedieľ. Podľa našich vedomostí zatvorenie predajní v nedeľu podporujú aj zástupcovia odborových organizácií," uviedol prezident ZO SR Martin Katriak.

Odborári jeho slová potvrdzujú, keďže zatvorené obchody v nedeľu už dlhšiu dobu presadzujú.

„KOZ SR je zástancom toho, aby boli ponechané zatvorené prevádzky v nedeľu aj po skončení pandémie. Maloobchodný predaj totiž neposkytuje také služby, ktorých neposkytnutie by v prípade zatvorenia prevádzok ohrozilo život alebo zdravie občanov," uviedla hovorkyňa Konfederácia odborových zväzov Martina Nemethová.

Na druhej strane, členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), medzi ktoré patria najväčšie obchodné reťazce, nemajú na túto otázku jednotný názor.

„V rámci obmedzenia nedeľného predaja po kríze nezastávajú členovia SAMO jednotný názor, preto bude každý člen v tejto veci komunikovať individuálne. V prípade, že sa vláda alebo koaličná rada dohodne na zavedení takejto regulácie, tak rozhodne chceme byť účastníkom tejto diskusie, reprezentovať pohľad obchodníkov a konštruktívnym dialógom prispieť k jej spravodlivému nastaveniu," uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie obchodné reťazce.

Aký postoj má k tejto téme LIDL, Kaufland alebo Billa? Tejto téme sme sa viac venovali TU.

Ako je to v iných štátoch?

Zástancovia zákazu predaja v nedeľu sa odvolávajú na západné krajiny, kde podľa nich tento systém funguje už roky. Pozreli sme sa teda na jednotlivé štáty EÚ, plus Veľkú Britániu a Nórsko.

Na úvod je potrebné povedať, že ani v jednej krajine nie je nedeľný predaj úplne zakázaný. Každý štát, ktorý nedeľný predaj obmedzuje, má stanovené určité výnimky, kedy a kto môže mať v nedeľu otvorené.

Regulácie tohto typu skôr badať na západ od Slovenska. Majú ich napríklad v Španielsku, Francúzsku, ale aj v toľko spomínanom Nemecku a Rakúsku. Z nášho regiónu sa nedávno touto cestou vybrali aj Poliaci.

Výnimky v týchto krajinách sú rôzne a dokonca sa líšia od regiónov v samotných štátoch. V skratke sa však týkajú menších obchodov s čerstvými potravinami alebo obchodných prevádzok na letiskách, staniciach, nemocniciach, benzínových čerpadlách a v turistických oblastiach.

Potom sú štáty, v ktorých neexistuje žiadne obmedzenie nedeľného predaja. Okrem nás sem patrí drvivá väčšina zvyšných postkomunistických štátov, ale aj vyspelé Švédsko a Fínsko alebo turisticky atraktívne Taliansko a Portugalsko.

Zaujímavé je v tomto pohľade Belgicko, ktoré nemá predaj v nedeľu explicitne zakázaný, ale obchodníci majú povinnosť zavrieť obchod jeden deň v týždni.BRATISLAVA/ Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti