Pčolinský: Štátna radkyňa Trošková nebola v minulosti v záujme SIS

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: TV Markíza

Poprel, že správy o monitorovaní talianskej mafie išli na stôl expremiérovi Ficovi.

Bývalá hlavná štátna radkyňa Mária Trošková nebola v minulosti v spravodajskom záujme Slovenskej informačnej služby a ani sa nespomínala v správach o talianskej skupine na východe Slovenska.

"Videl som výstupy, ktoré odišli, Mária Trošková tam nebola nikde spomenutá," uviedol po rokovaní kontrolného parlamentného výboru to uviedol riaditeľ tajnej služby Vladimír Pčolinský.

Riaditeľ SIS tým reagoval na správy medzi Troškovou a odsúdeným pašerákom drog Antoninom Vadalom, ktoré zverejnil v utorok (11. 5.) portál Aktuality.sk. Trošková mu v správach mala uviesť, že si kvôli Vadalovi nevie nájsť poriadnu prácu, pretože ju vedie SIS ako jeho bieleho koňa. Riaditeľ SIS však netuší, odkiaľ mala Trošková také informácie.

Zdroj: TASR

V správach tiež spomenula, že má informáciu od "najvyššieho". Pčolinský dodal, že nevie, kto má byť "najvyšší". Zároveň však nepoprel, že mohla dostať od niekoho neformálne informácie. Čo však poprel, bolo to, že by správy o monitorovaní talianskej mafie išli na stôl expremiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

Problému s Troškovou sa dalo vyhnúť

Podľa jeho informácií boli o tejto skupine informovaní policajný prezident, minister vnútra, ministerka pôdohospodárstva, minister financií a riaditeľ finančnej správy. "Nevidím v zásade dôvod, aby bol predseda vlády informovaný o činnosti nejakej lokálnej skupiny, ktorá robí s agrodotáciami," vysvetlil Pčolinský.

Prečítajte si aj: Vadalu napísal Troškovej: „Som smerák, sú to moji kamaráti"

Problému v súvislosti s Troškovou sa dalo podľa Pčolinského vyhnúť. "Celý problém by neexistoval, ak by vedúci úradu, kde pani Trošková pracovala, požiadal o bezpečnostnú previerku tejto osoby," uviedol riaditeľ SIS.

Ak by sa tak stalo, tak by sa mohla SIS Troškovej a iným osobám v okolí vtedajšieho premiéra zákonným spôsobom venovať. Informácie by boli následne doručené Národnému bezpečnostnému úradu, ktorý by sa s prípadnými rozpormi vyrovnal prostredníctvom pohovoru alebo testu na detektore lži.

Mikulec je prekvapený z komunikácie Troškovej s Vadalom

Minister vnútra Roman Mikulec zostal "nemilo prekvapený" z obsahu medializovaných správ medzi Troškovou a Vadalom. "Musím zdôrazniť, že polícia je povinná preveriť každé podozrenie z trestnej činnosti bez ohľadu na to, kde sa spis nachádza," uviedol na sociálnej sieti.

Mikulec zároveň podotkol, že aj po zrušení tímu Kuciak sú tu ďalšie vyšetrovacie tímy, ktoré preverujú podozrenia z ďalšej trestnej činnosti, ktoré vyplynuli z prípadu, aj keď sa ho priamo nedotýkajú.

Tému spracoval René Medzihradský.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Antonino Vadala

Dôležité udalosti