Samosprávy hromadne rušia jarmoky i tradičné letné podujatia

Tam, kde niečo bude, sa musíme zmieriť s novými pravidlami.

Rušia jarmoky i oslavy dní mesta. Štvrtá fáza uvoľňovania opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu už rozhodnutia organizátorov, zdá sa, neovplyvní. Viaceré mestá zostanú bez tradičných letných podujatí.

Uzavreté centrum, mesta plné stánkov a bohatý kultúrny program. Záver leta v Bardejove tradične patrí veľkolepému jarmoku. Jeho 669. historický a 49. novodobý ročník sa však tento rok neuskutoční. Štefan Hij z mestského úradu nám vysvetlil, že krízový štáb odporučil samospráve zrušiť ho.

Mesto jarmok zrušilo, aj keď býva tradične až koncom augusta. Pritom možno už na budúci týždeň sa po 4. fáze uvoľňovania pandemických opatrení otvoria všetky prevádzky.

Boja sa, že ľudia budú mať stále strach z nákazy a na jarmok ich príde menej. Účasť odrieklo aj veľa hudobníkov. „Je už príliš krátky čas na to, aby sme stihli zabezpečiť kvalitný sprievodný program," myslí si Hij.

Bardejov však toto leto bez kultúrnych akcií nezostane. Namiesto jarmoku plánujú menšie podujatia aj pri príležitosti 20. výročia zapísania mesta do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva.

V septembri by už na Radničnom námestí nemali chýbať tradičné dožinkové slávnosti. „Forma zatiaľ nie je jasná. Ak sa bude konať na námestí, tak určite za prísnych hygienických opatrení," tvrdí Juraj Bochňa z Hornošarišského osvetového strediska.

Jarmok a dni mesta, ktoré mali byť už o mesiac, zrušili aj v Sabinove. Prednosta mestského úradu Martin Judičák zdôraznil, že napriek uvoľňovaniu opatrení nepredpokladajú možnosť konania takýchto hromadných podujatí.

Tradičné Dni mesta definitívne zrušili aj v Prešove. Nahradiť ich chcú menšími akciami. „S prvými podujatiami by sme chceli začať na prelome júna a júla, avšak s dodržaním všetkých hygienických opatrení a s ohľadom na aktuálny vývoj situácie na Slovensku," dodal hovorca prešovskej radnice Vladimír Tomek.

Reportáž spracoval Martin Jedinák.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PREŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jarmok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.