Parlament bol svedkom nechutnej diskusie. Rozdelila koalíciu, spojila Smer s kotlebovcami

Parádny úlovok.
Zdroj: TASR

Rozruch spôsobila výročná správa verejnej ochrankyni práv Márie Patakyovej.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová prišla do Národnej rady predstaviť svoju správu za rok 2019. Venovala sa v nej témam, ktoré ako ombudsmanka považuje za dôležité a v ktorých vidí porušovanie ľudských práv a slobôd.

V našom parlamente sa už zachovala tradícia, že obmudsmanka číta svoju správu pred prázdnym plénom. Tento rok však do Národnej rady prišla aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá zabezpečila vyššiu účasť. Správa Márie Patakyovej vyvolala búrlivú diskusiu. Výsledkom nakoniec bolo, že parlament jej správu neprijal.

Podľa Mazureka transrodoví ľudia neexistujú

Pataykovej správa je rozsiahly takmer stostranový dokument. Poukazuje v ňom napríklad na nedostatok miest v materských školách, porušovanie práv seniorov v domovoch dôchodcov, prieťahy v súdnych konaniach či na disciplinárne previnených sudcov. No dotkla sa aj kontroverzných tém ako práva LGBTI komunity a sprísňovanie interrupcií.

Patakyová v správe kritizovala, že transrodové osoby musia podstúpiť sterilizáciu, ak si chcú zmeniť rod a naopak, pochválila parlament, že odmietol všetkých päť návrhov zákonov na sprísnenie interrupcií, ktoré predložili poslanci v minulom volebnom období.

Práve za tieto dve témy si Patakyová vypočula veľa kritiky od opozičných aj koaličných poslancov.

TIP: Sprísňovaniu interupcií sme sa venovali aj v týchto článkoch: Sociologička: Zakázať potraty je ako zákonom prinútiť ľudí darovať obličku a Pomáha ženám, ktoré zvažujú potrat: Prichádzajú aj tehotné, ktoré zistili, že ich muž má milenku.

Azda najviac si vypočula od kotlebovcov. Milan Mazurek nazval úrad verejnej ochrankyne práv „liberálnou sorosovskou mimovládkou". Mazureka pobúrilo, že Patakyová poukázala na porušovanie práv transrodových ľudí. Podľa Mazureka takíto ľudia neexistujú.

„Podľa mňa totižto neexistujú žiadne transrodové osoby, sú to nejakí blázni, ktorí si zo dňa na deň povedia, že ja už nie som žena, ja som muž, ja už nie som muž, ja som žena," vyhlásil Mazurek.

Transrodových ľudí nazval „mutantmi", ktorí by nemali mať právo meniť si pohlavie a vychovávať deti.

Za jeho slová sa transrodovým ľuďom ospravedlnil poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS.

Kuffa povedal Cigánikovej, že by dokázala zavraždiť dieťa

V podobnom duchu sa vyjadroval aj poslanec Štefan Kuffa (ĽS Naše Slovensko). Najviac sa mu nepáčilo, že Patakyová kritizovala návrhy zákonov, ktoré mali za cieľ sprísniť interrupcie. Kuffa vyhlásil, že budú také zákony predkladať dovtedy, kým nebudú chránené nenarodené deti, aby tým zabránil „vraždeniu detí". Pre svoje vyjadrenia sa dostal aj do konfliktu s poslankyňami Janou Cigánikovou (SaS) a Vladimírou Marcinkovou (Za ľudí).

Cigániková Kuffovi povedala, že prezentuje názory z 18. storočia a dehonestuje ženy. Zároveň poukázala na počet interrupcií, ktorý na Slovensku z roka na rok klesá. Kuffa na ňu reagoval slovami, že je hrubo cynická.

„Taká útlocitná žienka, tie vaše očká jak sa smejú milo a vy by ste dokázali zavraždiť dieťa," vyhlásil Kuffa.

Kuffa v rozprave niekoľkokrát spomenul poslankyňu Marcinkovú. Poukazoval na to, že ako tehotná žena nemôže byť proti sprísňovaniu interrupcií. V pléne povedal, že jej drží palce, aby jej pôrod dopadol dobre. Marcinková sa opakovane ohradila voči tomu, aby ju Kuffa používal ako vizuálnu pomôcku. Upozornil ho aj podpredseda parlamentu Gábor Grendel.

„Aj po mojom opakovanom upozornení, že si neželám, aby hovoril o mne a mojom dieťati, pokračoval. Viackrát ho za jeho výroky upozornil aj predsedajúci schôdze. Poviem vám, že pri vstupe do veľkej politiky som čakala rôzne veci, ale že bude moje ešte nenarodené dieťa terčom politickej manipulácie a útokov, ma dnes veľmi zabolelo. Ľudia, čo sa skrývajú za náboženstvo a pritom nemajú problém ubližovať jednotlivcom aj skupinám, vetu po vete, nemajú čo v politike robiť. Toto nie je o pluralite názorov. Ani o konštruktívnom dialógu a politických riešeniach. Toto je len šírenie zla a nenávisti. Neviem preto nájsť v politike miesto a mrzí ma, že toto zlo sedí v parlamente na toľkých poslaneckých stoličkách," napísala Marcinková na sociálnej sieti.

Rozpravu k správe ombudsmanky označila organizácia Možnosť voľby, ktorá bráni práva žien a menšín za hanbu.

„Bolo desivé počúvať, čo k správe a k pani ombudsmanke odznelo najmä z úst ĽS NS Naše Slovensko a časti ľudí z OĽaNO. Je vôbec možné na pôde demokratického parlamentu takto beztrestne dehonestovať ľudské práva? A ich ochrankyňu? Nesmieme byť ticho," vyhlásila organizácia.

Znepokojenie vyjadrila aj Rada vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

"Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad výsledkom hlasovania Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým parlament nevzal na vedomie predmetnú správu. Zároveň vyjadrujeme zásadný nesúhlas s výrokmi dehonestujúcimi ľudskú dôstojnosť, ľudské práva a ochranu ľudských práv, samotnú správu, verejnú ochrankyňu práv ako aj jej úrad, ktoré zazneli v rámci parlamentnej rozpravy. Takéto výroky sú v príkrom rozpore s poslaneckým sľubom, ústavou, zákonmi a medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky," napísali v stanovisku členovia Rady.

Konzervatívni poslanci sa spájajú

Správu ombudsmanky nekritizovali len kotlebovci. Nepáčila sa ani Anne Záborskej, predsedníčke Kresťanskej únie, ktorá kandidovala s ďalšími poslancami na kandidátke strany OĽaNO. Patakyovej vyčítala, že nepodporila náboženskú slobodu. Nad jej správou vyjadrila sklamanie.

Rozprava k ombudsmankinej správe sa točila väčšinou okolo hodnotových otázok a ukázala tak postoje jednotlivých poslancov. Tí z konzervatívneho spektra sa plánujú spojiť. Poslanci Smeru Ján Podmanický a Marián Kéry spolu s poslancom Tomášom Tarabom z Kotlebovej strany avizovali, že založia platformu, ktorá bude združovať konzervatívnych poslancov. Pozvali do nej aj kolegov zo strán Sme rodina a OĽaNO. Klub poslancov OĽaNO pozvanie odmietol.

Správa ombudsmanky nakoniec parlamentom neprešla. Hlasovalo za ňu 34 poslancov, proti bolo 50 a zdržalo sa 46.

Rozdielne postoje sa ukázali aj medzi poslancami vládnej koalície. Z poslaneckého klubu OĽaNO hlasovalo proti správe 14 poslancov a za boli jedenásti. Celý klub Sme rodina správu odmietol. Naopak, poslanci SaS a Za ľudí ju jednohlasne prijali.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti