Od pondelka začne platiť ďalšie uvoľnenie pre opatrovateľky pracujúce v Rakúsku a Česku

Stále platí, že musia mať negatívny test na COVID-19.

Ďalšie uvoľnenie pre Slovákov pracujúcich v Rakúsku či v Česku. Od budúceho týždňa sa budú môcť určití zamestnanci vrátiť domov bez toho, aby ich poslali do štátnej karantény. Povinnosť preukázať sa negatívnym testom však zostáva.

Od začiatku mája platí, že opatrovateľky pracujúce vo vybraných častiach Rakúska či Česka sa môžu vracať domov, stačí im na to negatívny test na koronavírus. Tie, ktoré pracujú v odľahlejších častiach, však stále naložia do autobusu a posielajú do povinnej štátnej karantény.

Od pondelka (18. 5.) by malo byť už všetko inak. Opatrovateľky, vracajúce sa z ktorejkoľvek oblasti Rakúska či Česka, by už s negatívnym testom na COVID-19 mali domov pustiť bez problémov.

„Už to bude platiť pre celé tieto dve krajiny, ale výnimkou sú len ošetrovatelia, ošetrovateľky, samozrejme, zdravotnícky personál. Plus podarilo sa to rozšíriť aj o sezónnych zamestnancov v potravinárstve a pôdohospodárstve, resp. pre vedecko-výskumných pracovníkov a vysokoškolských pedagógov," hovorí štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Podmienkou však naďalej zostane potvrdenie od zamestnávateľa aj negatívny test na COVID-19, ktorý už musia mať so sebou na hraniciach. Viaceré nám potvrdili, že ich teraz na hraniciach pustili bez problémov, museli ukázať negatívny test na COVID-19.

Bez povinnej karantény by chceli byť aj stavbári a chceli by tiež výnimku. „Úplne optimálne by bolo, aby sme to rozšírili pre všetkých. Taký bol aj pôvodný návrh nášho rezortu, ale realita je taká, že hygienici chcú, aby sme regulovali počty ľudí," vysvetlil Klus.

Uvoľnili to teda zatiaľ pre profesie, ktoré v týchto dňoch potrebujú aj české či rakúske nemocnice. „Na najbližší ústredný krízový štáb už prídeme s režimom pre všetkých, dokonca to chceme rozšíriť aj o tzv. obchodných cestujúcich," dodal štátny tajomník

Čo by znamenalo, že Rakúšania, Česi či Maďari, ktorí na Slovensku podnikajú, sa dostanú do svojich firiem.

Reportáž spracovala Ľubica Janíková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Opatrovateľky

Dôležité udalosti