Predaj mentolových cigariet o pár dní končí, potom ich už nekúpite

Cigarety - ilustračné foto
Cigarety - ilustračné foto Zdroj: shuterstock.com/mmoktp

Zákaz sa netýka elektronických cigariet ani zariadení na zahrievanie tabaku.

V máji sa oficiálne končí predaj mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulami spoločnosti Philip Morris Slovakia. 

Dôvodm je zákon, ktorý vstúpi do platnosti 20. mája 2020. Dotkne sa všetkých trhov v Európskej únií vrátane bezcolných predajní.

Zákaz podľa jeho vyplýva z európskej smernice o tabakových výrobkoch, ktorá nadobudla platnosť 19. mája 2014. Smernica zaviedla zákaz cigariet a tabaku na ručné balenie cigariet s charakteristickými príchuťami, teda s jasne rozpoznateľnú vôňou alebo chuťou odlišnou od tabaku.

Prečítajte si aj: Parlament bol svedkom nechutnej diskusie. Rozdelila koalíciu, spojila Smer s kotlebovcami

Pre mentolové cigarety a tabak doposiaľ výrobcovia využívali prechodné obdobie, ktoré sa končí práve 20. mája 2020.

Regulácia príchutí týchto výrobkov naďalej ostáva v kompetencii jednotlivých členských štátov Európskej únie. Dospelí fajčiari sa nemusia vzdať ani mentolových kapsúl (pukačiek). Po 20. máji sa objavia už len v zariadeniach na zahrievanie tabaku ako napríklad IQOS, na ktoré sa zákaz taktiež nevzťahuje.

Dodal, že mentolové cigarety boli podľa odhadov voľbou pre približne 150.000 dospelých fajčiarov na Slovensku. Z prieskumu spoločnosti Kantar, uskutočnenom v decembri 2019 na vzorke 881 dospelých fajčiarov zo Slovenska, vyplynulo, že mentolové cigarety fajčí 12,4 %.

Celkovo fajčí na Slovensku približne 26 % populácie.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cigarety

Dôležité udalosti