Ekohavária na rieke Slatina: Voda vyplavila stovky mŕtvych rýb

Miestni rybári sú zúfalí, od začiatku roka to nie je prvýkrát.

Ekologická havária na rieke Slatina. Uhynuli stovky rýb, väčšinou sú to podustvy, mreny, plosky, pleskáče, ktoré vyplavila rieka na hladinu. Miestni rybári majú podozrenie, kto za otravou vody stojí. Nešťastie sa stalo v stredu (13. 5.) podvečer.

„Podľa všetkého ide o otravu, ktorá prešla tokom. Niektoré ryby ušli do mŕtvych ramien, kde buď zdochli, alebo ešte žijú," myslí si vedúci sekcie čistoty vôd zo zvolenského rybárskeho zväzu Roman Urban.

Ráno na dvojkilometrovom úseku nazbierali 350 rýb. Otázkou je, koľko ich cez noc odplavil prúd. Rybári majú podozrenie, že ekohaváriu spôsobili činnosťou v tomto areáli. Majú sa tam nachádzať nádrže s tekutým odpadom liečiv a digestátom.


S majiteľom areálu sme telefonovali, ale povedal však, že s ekohaváriou nemajú nič spoločné. „Slovenská inšpekcia životného prostredia rieši uvedenú situáciu ako mimoriadne zhoršenie vôd. Zostavila pracovnú skupinu a odobrali sme vzorky vôd a rýb na analýzy v akreditovaných laboratóriách," napísala nám v reakcii SIŽP.

Rieka Slatina je stále viac známa tým, že ekologické havárie sa na nej pravidelne opakujú. „Nemáme od januára tohto roka pokojný týždeň. Stále pena pláva na Slatine, takže človek je už z toho zúfalý. My sme už doslova z toho zúfalí," dodal Urban.

Reportáž spracoval Ľubo Fronko.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

ZVOLEN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ryby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.