Spor o energie z Humenného sa dostal až do Bratislavy. Možno sa budú meniť zákony

Súd už rozhodol, ale žalovaná strana verdikt neakceptuje.

Asi stovka zamestnancov humenskej firmy Nixis Fibers sa vo štvrtok (14. 5.) zhromaždila pred úradom vlády. Chceli tak upozorniť na spor ich zamestnávateľa s dodávateľom energií, pre ktorý im hrozí, že prídu o prácu.

Dodávateľ energií Chemes ich firmu odpojil cez víkend už druhýkrát v priebehu niekoľkých dní. Odpojením vraj reagoval na odmietnutie návrhu na ďalšiu spoluprácu. „Chemes akceptoval ceny, ktoré navrhoval samotný Nexis Fibers. Dokonca mu ponúkol generálne vysporiadanie. To znamená ďalej spolupracovať bez toho, aby si jedna strana voči druhej uplatňovala nároky z minulosti," napísala nám firma Chemes v stanovisku.

Zdroj: TASR

Nexis však tvrdí, že generálne vysporiadanie by pre neho nebolo výhodné. A chcel ďalej rokovať. Namiesto toho fabrika zostala bez energií. A to aj napriek neodkladnému opatreniu súdu, podľa ktorého mal Chemes v dodávkach energií pokračovať do vyriešenia sporu. O dohodu medzi firmami sa snažil aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý ich protest podporuje. Ale neuspel.

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej nejde o prvý prípad, keď sa v praxi nerešpektuje rozhodnutie súdu. Myslí si, že je najvyšší čas zmeniť zákony, ktoré by tomu zamedzili. „Je na mieste rozmýšľať nad právnou úpravou, ktorá by tu mala byť, aby sa nám takýto nešvár nedial, práve v súvislosti s uložením povinnosti," tvrdí.


Podľa Sulíka máme výbornú šancu ukázať, že platí právny štát. „Nestačí mať súdne rozhodnutia, lebo tie už sú na svete, je potrebné ich aj vykonať," dodal.

Poslanec Smer-SD Erik Tomáš vyhlásil, že ako opozícia podávajú pomocnú ruku vláde v prípade, že bude potrebné prijať narýchlo novú legislatívu.

O spoločnosť Chemes sa zaujíma aj protimonopólny úrad. Preveruje, či pri dodávkach energií Nexisu nezneužíval dominantné postavenie na trhu. V rámci správneho konania tiež vydal predbežné opatrenie.

"Cieľom predbežného opatrenia je zabezpečiť dodávky energií a médií a tiež zabrániť tomu, aby dotknutá spoločnosť bola eventuálne nútená opustiť trh v dôsledku postupu dodávateľa energií a médií," reagovala hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská.

Predbežné opatrenie je vykonateľné dňom doručenia. Podľa úradu si Chemes zásielku zatiaľ neprevzal. Za nesplnenie povinnosti mu hrozí pokuta 10 % z obratu firmy. Vo štvrtok sa nám s firmou spojiť nepodarilo. Na mail nereagovali, telefón nedvíhali.

Reportáž spracovali Viktor Serebryakov a Vladimír Bučko.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA, HUMENNÉ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Michalovce

Dôležité udalosti