Domáce

Fico sľubuje rekordné zvýšenie minimálnej mzdy

Prerátavanie peňazí
Zdroj: Shutterstock.com

Zamestnávatelia ale tvrdia, že na to nebudú mať.

Vládny Smer-SD sľubuje, že minimálny zárobok na rok poskočí o rekordnú sumu, asi o 30 eur. Je tu však problém - zamestnávatelia tvrdia, že na to nebudú mať - a potom príde prepúšťanie.

Vrece opatrení, ktoré vládna strana vysypala na stôl, sľubuje ľuďom s najnižšími príjmami zlepšenie. Asi každému desiatemu Slovákovi pridajú do peňaženky viac ako naposledy. Kým sa minimálna mzda z roka na rok dvíhala o približne 10 eur, dnešných 352 eur má výraznejšie podskočiť.


Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že dostane akoby plat navyše. „Ale to si už viete vyrátať, koľko to je," vysvetľoval v sobotu po pracovnom sneme Smer-SD.

Aj sme rátali. Najnižší slovenský príjem by mal byť 382 eur v hrubom. Odborári ešte na jar lobovali za 400 eur, čo zamestnávatelia, tak ako každé možné zvýšenie, považujú za nonsens.

„No v prvom rade by značne narástla nezamestnanosť," tvrdil na konci apríla Martin Hošták z Republikovej únia zamestnávateľov.

Jozef Kollár z KOZ vtedy tvrdil, že pre odborárov je podstatné, aby minimálna mzda po odvedení odvodov bola vyššia ako je hranica chudoby.

Okolo hranice chudoby by Slováci podľa vládneho návrhu lavírovali tak či onak. Hoci s 30-timi eurami vo vrecku navyše. Či bude 385 eur o rok najmenší zárobok, ešte nevedno. Vláda vraví, že ma v rukáve aj ďalší variant - pravdepodobne ešte štedrejší. Faktom je, že o dva roky sú parlamentné voľby.


BRATISLAVA/Zuzana Trulíková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti