Tradičná púť na Mariánskej hore v Levoči nebude

Slávnostná odpustová sv. omša na Mariánskej hore v Levoči.
Zdroj: TASR

Rozhodli o tom biskupi.

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, tento rok nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Štefan Sečka.

"Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s pandémiou ochorenia COVID-19 chceme byť opatrní, a preto sme sa rozhodli, že najväčšiu slovenskú púť v tomto roku neusporiadame. K takémuto rozhodnutiu nás viedla v prvom rade zodpovednosť za zdravie ľudí," uviedol Sečka prostredníctvom Konferencie biskupov Slovenska.

O zrušení púte už informoval aj pozvaného hlavného celebranta a kazateľa, ktorým bol arcibiskup metropolita v Lubline Stanislaw Budzik. "Pán arcibiskup Budzik takéto opatrenie prijal s veľkým pochopením," uviedol Sečka. O rozhodnutí už prostredníctvom listu informoval aj všetkých biskupov Slovenska.

Aj napriek tomu, že oficiálna púť na Mariánsku horu nebude, 2. júla plánuje diecéza televízny prenos svätej omše z Mariánskej hory. "Taktiež bude možnosť, aby jednotlivé farnosti či skupiny individuálne putovali na Mariánsku horu, samozrejme, pri zachovaní všetkých nariadení a pravidiel, ktoré budú v tom čase platné," poznamenal Sečka.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do 13. storočia. Pred tromi rokmi si na mieste pripomenuli 770. výročie pútí na Mariánsku horu. V roku 1995 na ňu zavítal aj svätý Ján Pavol II. Každoročne príde na hlavnú odpustovú púť, ktorá trvá týždeň, okolo pol milióna mariánskych pútnikov.

LEVOČA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Levoča

Dôležité udalosti