Dva mesiace sa na Slovensku takmer nelieta. Kríza sa dotkla aj nášho najväčšieho letiska

Počet prepravených ľudí klesol oproti minulému roku na jedno percento.

Letisko sa zmenilo na parkovisko. Od polovice marca sa na Slovensku takmer nelieta. Počet prepravených ľudí klesol oproti minulému roku na jedno percento. Letisko si teda privyrába. Napríklad tým, že parkuje lietadlá.

Sú to už dva mesiace, čo život na letisku rozhodnutím krízového štábu zastal. O takomto čase by už odbavovali prvé dovolenkové lety, namiesto toho lieta iba tovar, repatrianti a pár súkromných lietadiel. Letisko stráca státisíce.

Zatiaľ žije z vlastných peňazí, hromadné výpovede nechystá, prepustili však ľudí v skúšobnej lehote a nezamestnávajú brigádnikov. O rok sa posúva aj rekonštrukcia dráhy. Vonkajšie plochy sa zmenili na akési lietadlové parkovisko.

Lietadlá musia pred zaparkovaním dezinfikovať a prejdú aj potrebným servisom. V Bratislave takto môže parkovať vyše 70 lietadiel.

Kedy sa Slovensko rozlieta, je však napriek dobrej epidemiologickej situácii nejasné. Zákaz civilných letov na Slovensku predĺžili do 28. mája a ani tento nebude asi konečný.

Návrat totiž nebude jednoduchý. Samozrejmosťou sa stanú rúška, odstupy či rukavice. Už dnes sú to podmienky prepravy repatriantov.

Kríza opäť otvára aj otázku, o ktorej sa pošuškáva dlho, a síce vstup súkromného kapitálu. Minister dopravy priznal, že štát by ho mohol letisko prenajať.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Letisko M. R. Štefánika

Dôležité udalosti