Školy vypočítali známky maturantom. Priemerná vás prekvapí

Igor Matovič obslúžil čašníka na úrade vlády.
Zdroj: TASR/AP

Ústnú skúšku na opravenie priemeru chce robiť menej ako percento z nich.

Maturanti sa väčšine stotožnili s priemernými známkami, ktoré získali za celé štúdium. Vyplýva to z údajov, ktoré rezort školstva získal z 599 slovenských stredných škôl. Ústnu maturitnú skúšku si podľa zozbieraných dát dobrovoľne zvolilo menej ako percento študentov.

Ako informoval rezort školstva média 392 ústnych maturitných skúšok čaká študentov stredných škôl na prelome mája a júna a viac ako 99 percent študentov prijalo známku, ktorú vypočítali profesori aritmetickým priemerom na základe výsledkov počas celého štúdia na SŠ.

Zdroj: TASR

Školy vypočítali maturantom 142 489 známok, priemerná je dvojka, presnejšie 2,07. „Po prvýkrát máme za sebou novú formu maturity. Možno aj takýmto spôsobom určíme ďalšie smerovanie maturít, kde by jedným z kritérií bola práca žiaka počas celého jeho štúdia," uviedol minister Branislav Gröhling.

Internú časť maturitnej skúšky malo tento rok absolvovať 41 017 stredoškolákov. Pandémia koronavírusu si však vyžiadala osobitné opatrenia aj v oblasti vzdelávania. Z dôvodu prevencie a ochrany obyvateľov pred možným šírením vírusu rozhodol minister Branislav Gröhling o novej forme vykonania internej časti maturitných skúšok.

Maturitu iba z angličtiny a dobrovoľného predmetu

Maturanti, ktorí nesúhlasili s priemernou známkou mohli požiadať školu o vykonanie ústnej maturitnej skúšky - najneskôr do polnoci 15. mája. Na základe údajov ministerstva študenti odmietli takto známku v menej ako percente prípadov - v tradičnej podobe tak bde iba 392 maturitných skúšok.

Tri štvrtiny z týchto skúšok sa budú konať z anglického jazyka. „Dôvodom môže byť najmä snaha študentov získať vyššiu úroveň z cudzieho jazyka, než na akú boli na škole pripravovaní," uviedol šéf rezortu.

Ústna časť maturity bude medzi pondelkom 25. mája až sobotou 13. júna.

Konkrétne termíny sa môžu v každom vyššom územnom celku líšiť, pretože ich určujú okresné úrady v sídle kraja podľa lokálnych potrieb a špecifík. Presné dátumy úrady zverejnia najneskôr v utorok 19. mája 2020, napríklad na svojom webe a stanovené termíny budú platiť pre všetky stredné školy v ich územnej pôsobnosti.

V rovnakom termíne bude prebiehať aj 539 ústnych maturitných skúšok študentov, ktorí si zvolili maturitu z dobrovoľného predmetu. Ústne maturitné skúšky sa môžu uskutočniť aj dištančne.

V prípade skúšok v osobnej prítomnosti študentov a členov maturitnej komisie musí škola dodržať hygienické opatrenia určené Úradom verejného zdravotníctva.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.