Vyšetrovací tím v kauze Kuciak kritizuje minister i šéf polície

Lenka Vavrinčíková
Zdroj: TASR/TVNOVINY.sk

Dôvodom je komunikácie medzi Valadom a Troškovou.

Vypátrali vrahov novinára a jeho snúbenice, no čelia kritike. Vyšetrovací tím kauzy Jána Kuciaka sa dostal pod paľbu policajného prezidenta aj ministra vnútra.

Dôvodom je komunikácia medzi Máriou Troškovou a talianskym mafiánom Antoninom Vadalom. Napriek tomu, že vyšetrovatelia mali správy k dispozícii celé mesiace, nikto ich neanalyzoval. Vyplývajú z nich pritom vážne podozrenia.

Rozišli sa, no v kontakte boli aj naďalej. Mária Trošková si písala s mužom, ktorý dnes sedí za mrežami za pašovanie kokaínu, aj keď robila asistentku smeráckemu poslancovi Viliamovi Jasaňovi.

Zdroj: TV Markíza

A pokračovalo to, aj keď začala robiť na úrade vlády hlavnú štátnu radkyňu a po boku vtedajšieho premiéra Roberta Fica sa roky pohybovala v najvyšších kruhoch.

Zdroj: TV Markíza

Predseda Smer-SD Robert Fico odmietol cez týždeň komentovať, ako povedal, „súkromnú komunikáciu dvoch osôb".

Keď ale správy tento týždeň zverejnilo Medzinárodné centrum investigatívnych novinárov , polícia sa tvárila akoby ich nikdy predtým nevidela. Hovorca policajného prezídia Michal Slivka uviedol, že podľa medializovaných informácií sa nedá vyhodnotiť, či ide o spáchanie trestného činu, keďže nepoznáme presné znenie správ

Vyhlásili napriek tomu, že komunikácia medzi Troškovou a Vadalom bola súčasťou vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, keďže Vadala bol pôvodne medzi podozrivými. Polícia sa ale vyhovárala, že spis už nemá lebo je na súde.

Zdroj: TASR

„Som bol trošku nemilo prekvapený tým. Myslím si, že polícia má prešetrovať všetky podozrenia z akýchkoľvek trestných činov," kritizoval prístup polície minister vnútra Roman Mikulec.

A pridal sa aj policajný prezident, ktorý je rozhorčený z celej situácie. „Elitný tím mal zaistené telefóny z domovej prehliadky u Vadalu z roku 2018 a nedal ich riadne zanalyzovať," zdôraznil Milan Lúčanský.

Nariadil v tejto veci kontrolu, zároveň dodal, že správy sú súčasťou balíka u iného vyšetrovateľa, ktorý rieši podozrenia okolo Antonina Vadalu a Talianov na východe Slovenska. Policajný šéf sľubuje, že sa pozrú aj na Troškovú.

„Súčasný vyšetrovateľ tu zjavne nevyhodnotil dostatočne situáciu a nevypýtal si výpomoc na spracovanie dát, a preto ho personálne podporíme a postupne sa dostaneme k celej komunikácii Trošková-Vadala," dodal.

Juhás nerozumie Lučanského kritike

Bez reakcie to nezostalo ani šéfa dnes už rozpusteného tímu Kuciak, vyšetrovateľa Petra Juhása. Tvrdí, že kritike policajného prezidenta nerozumie. Keďže dáta z Vadalovho nesúviseli s vraždou novinára, tak ich tím posunuli inému vyšetrovateľovi. Keď obvinili Kočnera navyše prišiel príkaz, aby sa tím zameral iba na vraždu.


„Tieto informácie boli v rámci určenia priorít pri analýze veľkého počtu dát zaistených pri domových prehliadkach u osoby MK zaradené do skupiny s nižšou prioritou vzhľadom na plynutie väzobnej lehoty u štyroch obvinených," tvrdí.

Pre ministra Mikulca je dôležité, aby to vyšetrilo teraz, keďže sa o tom už hovorí. Stále nepovedal, či Lučanský zostane na svojom mieste až do konca funkčného obdobia. A či aj tento chaos okolo Vadalu a Troškovej nebude mať svoje dôsledky. Lúčanskému navyše zobrali v uplynulých dňoch ochranku. Mikulec konštatoval, že sa mu najskôr s ním porozprávať, potom sa rozhodne „Teraz máme dôležitejšie veci," dodal.

Tému sleduje reportér René Medzihradský.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Antonino Vadala

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.