Po roku sme sa boli pozrieť na Zemplínskej šírave, kde splašky chatárom znepríjemňovali život

Šachtu síce vyprázdňujú častejšie, nič viac s ňou ale neurobili.

Platia si za kanalizáciu, no splašky sa im hromadia neďaleko chát. Majiteľom to znepríjemňuje chvíle oddychu a riešenie hľadajú už niekoľko rokov. Splašky sa navyše zhromažďujú v blízkosti Zemplínskej šíravy.

Pred rokom obsah žumpy vytekal aj do okolia. Preplnená bola hlavne po výdatnejších dažďoch. Vodárenská spoločnosť, ktorej majitelia chát platia za stočné nám vtedy tvrdila, že o šachtu sa má postarať obec. „Chodí tam cisterna, ktorá čerpá odpad do čističky odpadových vôd," povedal nám vtedy starosta Vinného Marián Makeľ.

Obec mala v pláne žumpu opraviť a utesniť tak, aby z nej splašky neunikali. Na mieste sme sa boli pozrieť so štábom po roku. Chatári nám tvrdili, že šachtu po našej reportáži začali vyprázdňovať častejšie. Nič viac s ňou ale neurobili. Mnoho ľudí tu býva celoročne. Prekáža im nepríjemný zápach.

Šachta je pozostatkom organizácie, ktorá na šírave spravovala cestovný ruch ešte v 70. rokoch. Dnes sa k nej nikto nehlási. „Obec to do majetku nikdy nedostala, no napriek tomu sa snažíme hľadať riešenie. Pracujeme na tom, aby sa k žumpám potiahla elektrická energia, ktorú na prečerpávanie potrebujeme," konštatoval Makeľ.

Pripravujú projektovú dokumentáciu. Pre nejasné majetko-právne vzťahy, ale nevedia povedať, kedy s prečerpávaním začnú. Dovtedy budú šachtu čistiť vodári, na čo im obec finančne prispieva.

Na Zemplínskej šírave nakrúcal Vladimír Bučko.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zemplínska Šírava

Dôležité udalosti