Nové nemocnice tak skoro nebudú. Meškanie hlásia Rázsochy aj Bory

Štát investoval všetky peniaze na boj s covidom, súkromník sa sťažuje aj na nedostatok stavebníkov.

Koronavírus brzdí výstavbu nemocníc. Meškanie hlási štátny projekt na Rázsochách aj súkromný na Boroch. Štát investoval všetky peniaze na boj s covidom, súkromník sa sťažuje aj na nedostatok stavebníkov. Nové nemocnice sa Slovákom opäť vzďaľujú.

Nie je to tak dávno, čo Peter Pellegrini ešte ako premiér ukazoval na Rázsochách svoje bagrovacie umenie. Jeho vláda stihla skelet starej nemocnice ešte zbúrať a začať súťaž na projekt tej novej. Zmluvy sa mali podpisovať na jar. No nebudú.

„Momentálne riešime koronakrízu a je to veľmi finančne náročný projekt,"hovorí Marek Krajčí, minister zdravotníctva. Vraj nemocnicu budú riešiť najskôr na jeseň.

Ministerstvo zdravotníctva nás na stavbu nepustilo. Hovorí, že z bezpečnostných dôvodov. Pozreli sme sa teda spoza plota a videli iba jeden pohybujúci sa pracovný stroj.

Rezort zdravotníctva hovorí, že v areáli teraz triedia, drvia a odvážajú stavebný odpad, asanujú pôvodné objekty. Medzičasom sa vyriešil aj podnet komory architektov, ktorej sa nepáčilo, že o projekte novej nemocnice má rozhodnúť len najnižšia cena a nie aj kvalita.

Súťaž ale stále prebieha, konkrétna firma zatiaľ nebola vybraná.

Projekt sa teda zatiaľ posúva zhruba o pol roka z jari na jeseň. Štát ale nie je jediný, kto priznáva meškanie.

Koronakríza brzdí aj dostavbu nemocnice na Boroch, ktorú stavia súkromník. Pôvodne ju mali otvárať v januári 2022.

„Veríme, že ten posun sa bude rátať v mesiacoch. Stavebné práce pokračujú aj keď sú obmedzené následkom koronakrízy tým, že množstvo dodávateľov alebo dodávateľských pracovníkov nemohli prísť na stavbu, nemôžu vykonávať stavebné činnosti," hovorí Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia.

Počet robotníkov klesol päťnásobne. Hotová je zatiaľ hrubá stavba, dokončujú strechu, či heliport. Karty ale môžu zamiešať aj peniaze a druhá vlna korony na jeseň.

Zatiaľ to stále vyzerá tak, že súkromná nemocnica predbehne tú štátnu asi o tri roky. Nová vláda sľubuje, že Rázsochy dokončí do roku 2025. Na projekt chce vyčleniť peniaze aj v budúcoročnom rozpočte.

Pozrite si reportáž Zuzany Javorovej


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rázsochy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.