Hmyz na planéte vymiera a Slovensko môže mať do budúcnosti problém

Ťažkosti má najmä ten, ktorý sa živí nektárom a rôznymi šťavami.

Do budúcnosti môžeme mať vážny problém. V posledných rokoch sa v niektorých častiach planéty hovorí o vymieraní hmyzu. Spôsobujú to klimatické zmeny i spôsob pestovania jednotlivých plodín. Situácia nie je dobrá ani na Slovensku.

Hoci u nás detailný výskum k tejto téme vedci stále neurobili, úbytok druhovej pestrosti i kvantity hmyzu už možno pozorovať.

„Na prednom skle áut, že je podstatne menej hmyzu, keď idete diaľnicami alebo keď idete niekam na výlet. Ako to bolo možno pred 10 rokmi," konštatovala Zuzana Krumpálová z Katedry ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.


Ťažkosti má najmä hmyz, ktorý sa živí nektárom a rôznymi šťavami. Naše polia sa zmenili na veľké bloky, kde plodiny kvitnú sezónne. „Vtedy má ten hmyz dostatok potravy, dostatok aktivity môže vyvíjať. Lenže, keď sa skosí táto plodina na takej veľkej ploche, potravný deficit pociťuje," tvrdí Krumpálová.

Poľnohospodári v Rakúsku pochopili, že rozparcelovaním pôdy môžu pomôcť hmyzu a na druhej strane zamedziť škodcom. „Škodca ide za vôňou tej rastliny a keď sú menšie tie plochy, tak on sa v tých vôňach ťažšie orientuje," vysvetlil Ľudovít Cagáň z Katedy ochrany rastlín z nitrianskej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Nosme osivo z lúk do mesta, vysádzajme slovenské stromy

Prvé kroky pomoci sa však objavujú už aj na Slovensku. V mnohých mestách lúky nekosia, aby sa mal hmyz čím živiť celoročne.

„Naším cieľom je postupne zavádzať naše druhy, možno aj takou formou takou, že pokosíme nejaké lúky v okolí mesta. A potom z nich budeme navážať osivo do mesta a dosievať plodiny nanovo," radí odborný asistent Technickej univerzity vo Zvolene Dušan Daniš.

Pomôcť prírode by sme mohli aj my. V našich záhradách stačí iba rozumne hospodáriť. Krumpálová radí nevysádzať v záhradách exotické stromy, ktoré nie sú nekvitnú ako naše čerešne alebo jablone.

Téme sa venoval reportér Jakub Takáč.


NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Apokalypsa

Dôležité udalosti