O zákaze nedeľného predaja rozhodne hlasovanie poslancov

Zmena Zákonníka práce je už v parlamente.

Počas nedieľ by mal byť na Slovensku zakázaný maloobchodný predaj. Navrhujú to poslanci opozičného Smeru-SD Ján Podmanický a Marián Kéry v novele Zákonníka práce, ktorú predložili na rokovanie parlamentu. Podobný návrh pripravili aj poslanci ĽSNS. O oboch bude rokovať plénum na júnovej schôdzi.

 "Keďže štát má v zmysle medzinárodných dokumentov a v zhode so zásadou zosúlaďovania rodinného a pracovného života presadzovanou v pracovnom práve EÚ a v právnych úpravách jednotlivých členských krajín EÚ vytvárať predpoklady pre spravodlivé a primerané pracovné podmienky, navrhuje sa zákaz maloobchodného predaja aj počas nedieľ," odôvodnili poslanci Smeru-SD. Skonštatovali, že aj v niektorých pôvodných členských krajinách Únie sa dodržiava zákaz práce v nedeľu.

TIP: Zavrieť obchody v nedeľu natrvalo? Pozrite sa, ako to majú v ostatných európskych štátoch

V súčasnosti je maloobchodný predaj zakázaný počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja. Verejnosť to podľa predkladateľov prijala pozitívne.

"Skúsenosť s doterajším obmedzením maloobchodného predaja počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja ukázala, že tak zamestnanci, ako aj spotrebitelia, trávia takto vytvorený voľný čas v kruhu svojich rodín, v prírode, v zariadeniach cestovného ruchu, na kultúrnych podujatiach a pod.," priblížili poslanci Smeru-SD. Účinnosť navrhujú od 15. septembra 2020.

Nedeľu za deň pracovného voľna chcú ustanoviť aj poslanci opozičnej ĽSNS. "V súčasne platnej legislatíve je v Slovenskej republike umožnený maloobchodný predaj spotrebiteľom počas nedieľ, napriek širokej dostupnosti obchodov cez pracovný týždeň a sobotu," upozornili. Navrhujú účinnosť 15. dňom od vyhlásenia v Zbierke zákonov.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti