Pomoc od štátu je veľký chaos, sťažujú sa podnikatelia. Čaká ich stretnutie s vládou

Od víkendu úrady prijímajú nové žiadosti o príspevky za apríl. No radosť neprišla.

Ani viac a vraj ani jednoduchšie. Viacerí podnikatelia po rozpačitom marcovom štarte dúfali, že štát im v ďalej fáze výraznejšie pomôže kryť straty spojené s korona krízou. Hoci úrady už prijímajú aprílové žiadosti, najskôr hrozilo, že príspevky na zamestnancov sa dokonca znížia.

Niekoľko desaťtisíc žiadostí a len vyše 30 miliónov eur vyplatených príspevkov. Tak zatiaľ vyzerá prvá pomoc podnikateľom, aby neskrachovali pre zatvorené či obmedzené prevádzky. Od víkendu úrady prijímajú nové žiadosti o príspevky za apríl. No radosť neprišla.

„Za marec sme dostali 270 eur na zamestnanca. V apríli sme mali nulové tržby. Otázka je, koľko ešte vydržíme s tými rezervami," hovorí Peter Jombík, konateľ firmy v autobusovej doprave.

Úrady práce dokonca najskôr zverejnili chybné výkazy, podľa ktorých by náhrada mzdy zamestnancov mohla oproti marcu ešte klesnúť. Len po jednom dni sa tak formuláre museli meniť, za čo sa firmám ospravedlnili.

„Celá tá prvá pomoc je spojená s obrovským chaosom, ktorý sa spočiatku dal chápať. Ale už je potrebné nastaviť štandardnú komunikáciu sociálnych partnerov," Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ).

Ako uviedol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), zamestnanci úradov práce museli od polnoci do soboty rána nahrať nové žiadosti, došlo pritom k chybe. Už je podľa neho všetko tak ako predtým.

Podľa bývalého štátneho tajomníka ministerstva práce Jozefa Mihála je zarážajúce, že podnikateľom nepomáhame toľko, koľko by sme mohli. Samotný Brusel nám totiž umožňuje vyplácať oveľa väčší balík peňazí. A my sa vraj dobrovoľne o desiatky miliónov eur oberáme.

„Podľa Európskej Komisie členské štáty môžu čerpať príspevky, ktoré sú dotované až do výšky 80 percent mzdových nákladov zamestnanca vrátane odvodov, čiže ešte viac ako samotná hrubá mzda zamestnanca. Stále je čas, aby sa tie aprílové príspevky mohli zvýšiť," povedal Mihál.

Minister oponuje, že naše dotácie patria k najvyšším a Maďari, Estónci či Chorváti dávajú menej. „Ani jedno euro si nenechávame pre seba. Kde to vieme urobiť, vyplácame maximum toho, čo je možné," dodal Krajniak.

Po novom to firmy majú jednoduchšie v tom, že ak už majú dohodu s úradom práce, za apríl im stačí poslať už len výkaz bez žiadosti. Viacerí podnikatelia sa začínajú pýtať, ako im štát nahradí ušlé zisky počas korony a chystajú žaloby.

„Máme avízo od množstva subjektov. Ten zásah, ktorý bol realizovaný obmedzením vlastníckych práv, je vždy spojený s primeranými náhradami. Boli by sme radi, keby sa začala tá diskusia," hovorí Rastislav Machunka.

Povedať si všetko z očí do očí si budú môcť podnikatelia s vládou a s odborármi na vôbec prvej tripartite od začiatku vládnutia Matovičovho kabinetu vo štvrtok.

Viac sa dozviete v reportáži Alexandry Danilov.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti