Ako pripraviť domáceho miláčika na to, že končíte s home officom?

2105_Rodinne_pripady_21_05_r16e27_P30_dnes_18_00__12___VOYO.mp4
Zdroj: kuban_girl/shutterstock.com

Veterinárka hovorí, že pri niektorých môže byť návrat do starých koľají náročný.

Slovensko spustilo už štvrtú fázu veľkého uvoľňovania. Pre mnohých to znamená, že sa môžu vrátiť fyzicky do práce, chodiť voľne do kina, divadla alebo navštíviť doteraz neotvorené obchody.

Uplynulé dva mesiace viacerí majitelia domácich miláčikov pre opatrenia v súvislosti s koronavírusom robili z domu a väčšinu času boli s nimi. A teraz si kladú otázku - ako sa zachovať, aby psíkom a mačičkám nebolo po návrate do starých koľají smutno? Veterinárky Zuzana Pompurová a Veronika Kravjanská nám dali niekoľko rád.

Psovi sa musí chcieť oddychovať

Mnoho psov sa určite potešilo, že sú ich majitelia doma a môžu byť v ich spoločnosti neustále. Návrat do reality môže byť náročný. Väčšina psov sa určite dokáže zaradiť do predošlého režimu bez väčších komplikácií, no nájdu sa aj takí psíkovia, ktorí odlúčenie nebudú vedieť tak ľahko spracovať.

„Zásady pre uľahčenie tohto procesu sú, aby sa mu "chcelo" oddychovať. Psa musíte pred odchodom poriadne vyvenčiť, mal by byť vybehaný, mal by mať zožratú svoju porciu krmiva a mal by mať pripravený pelech, kde rád odpočíva. Na prekonanie nudy sú dobré aj hračky, ktoré psa zabavia, kým budete preč," radí Pompurová.

Zdroj: MT-R/shutterstock.com

Podľa jej slov, ak pes prejavuje známky výrazného diskomfortu a nepokoja, napr. neustále šteká, zavýja, škriabe dvere, mali by ste pouvažovať aj nad medikáciou.

V prípade mačiek je situácia o niečo jednoduchšia, pretože nie sú také náročné na starostlivosť ako psíci. Je potrebné nechať im doma dostatok krmiva v miske, čistú vodu a, samozrejme, hračky.

Zdroj: AP Photo/Mosa'ab Elshamy

„Ak by ste zistili, že má problémy, je dobré dať im do ponožky tzv. mačaciu bylinku alebo zaobstarať si mačacie feromóny. Môžete ich využiť v prípade, že mačka napr. močí do topánok, trpí úzkosťou alebo máte pocit, že je nervózna. Jednou z rád je aj to, aby ste si vyčlenili čas, kedy sa jej budete venovať," odporúča Kravjanská.

Alfou a omegou je umývanie rúk

Veterinárky sa zhodli v názore, že pre koronavirus je pár vecí, ktoré by sme mali robiť inak ako predtým s našimi zvieratami. V súčasnosti neexistuje dôkaz, že by bol prenos ochorenia z človeka na zviera a opačne. Bol preukázaný vírus u psa, ktorý však nejavil žiadne klinické príznaky ochorenia.

Kravjanská za dôležité považuje dôsledne dodržiavať isté hygienické návyky. Je to hlavne umývanie rúk pred a po manipulácii so psom i pred podávaním krmiva. Mali by ste tiež zabrániť tomu, aby vás oblizoval a vy by ste ho nemali bozkávať.

Zdroj: TASR

„Ak majiteľ psa ochorie, je dobré zabrániť úzkemu kontaktu so zvieraťom. Pri manipulácii so zvieraťom by ste mali nosiť rúško. Ideálne by bolo, aby sa o vášho miláčika postaral iný člen domácnosti. Ak by ste u psa pozorovali príznaky ochorenia po kontakte s pozitívnym človekom na COVID-19, mali by ste kontaktovať miestnu príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu a riadiť sa jej inštrukciami," konštatovala.

Veterinárovi dajte vedieť vopred, že prídete

Napriek mimoriadnej situácii pre koronavírus boli a sú veterinárne ambulancie stále otvorené. Pri ich návšteve musíte dodržiavať prísne hygienické opatrenia a pravidlá.

Pompurová zdôraznila, že pred návštevou ambulancie by ste mali svojmu veterinárovi vopred zavolať, resp. kontaktovať ho cez mail, sociálne siete, ak to nie je akútne. Mnoho veterinárnych ambulancií a kliník totiž obmedzilo činnosť vzhľadom na ochranu zdravia svojich zamestnancov.

„Väčšina pracovísk má objednávkový systém, aby sa neplnili čakárne. Niektoré prevádzky majú zmenené ordinačné hodiny. Do ambulancie vstupuje iba jeden človek ako sprievod zvieraťa. Po vstupe si musí vydezinfikovať ruky alebo si musí nasadiť ochranné rukavice. Aj tu platí, že majiteľ zvieraťa musí mať rúško," ozrejmila.

Zdroj: AP Photo/Emrah Gurel

Podľa Pompurovej niektoré ambulancie ošetria zviera aj bez prítomnosti jeho majiteľa. Pre konzultáciu o zdravotnom stave vášho miláčika stačí, aby ste veterinárovi zavolali. „Odporúčame, aby majitelia v ambulancii trávili čo najmenej času. V našej ambulancii komunikujeme v neakútnych prípadoch napr. aj cez mail a správy na našej facebookovej stránke," doplnila Kravjanská.

TIP: Okrem srsti by sme mali myslieť aj na ich črevá a zuby

Napriek korone, aj keď sa situácia trošku uvoľnila, je podľa zverolekárok stále potrebné venovať sa svojmu zvieraťu. Ak máte psa, je potrebné ho stále venčiť tak, ako bol zvyknutý. „Napriek nákazovej situácii nezabúdajte na ochranu pred kliešťami. U šteniatok je potrebné dodržať vakcinačné schémy," dodávajú.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.