Zamorená Liptovská Mara. Dobrovoľníci v nej nazbierali vyše 200 vriec odpadu

2005_Reflex_20_05_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TV Markíza

V okolí priehrady boli najmä plastové fľaše a mikroténové vrecká.

Liptovská Mara zo dňa na deň "schudla" a zhodila stovky kilogramov. Presnejšie jej brehy, ktoré poriadni ľudia opäť upratovali po tých neporiadnych.

Keby sa okolie Liptovskej Mary dalo povysávať, čoho by bolo vo vysávači najviac? Ako hovorí Katarína Šarafínová z Regiónu Liptov, boli by tam najmä plastové fľaše a mikroténové vrecká.

To, čo vyzbiera armáda dobrovoľníkov, nám nastavuje zrkadlo. Ukazuje, akí dokážeme byť. Sklamaní boli aj dobrovoľníci, ktorí Liptovskú Maru čistili. Pripomínajú, že veľa ľudí si ani neuvedomuje, ako veľmi škodí prírode, keď niečo len tak vyhodia.

Naplaveniny a odpadky po rybároch a turistoch, ktoré dobrovoľníci nazbierali, naplnili takmer 290 vriec. Dokopy pomohlo približne 200 párov rúk. "Sú to najmä zamestnanci z cestovného ruchu, ktorí momentálne v podstate sedia doma," približuje Šarafínová.

V tejto oblasti je však stále čo upratovať. Tí, čo túto akciu "spískali", sú presvedčení, že pokiaľ niekto v živote aspoň raz odpadky pozbiera, už ich nikdy viac v prírode nevyhodí.

"Najlepšie by bolo to, keby prišli aj deti, aby sa zmenila táto generácia a jej zmýšľanie. Jednoducho, aby tie deti vedeli, že sa to robiť nemá," dodáva dobrovoľníčka.

Téme sa venoval Marek Vnenčák.


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

LIPTOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpadky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.