Nitra bojuje s neznámym vandalom. Bezohľadne ničí stromy v rôznych častiach mesta

Besnenie v prírode nezachytila žiadna kamera.

Zlomený strom, rozsekané a olúpané kmene. Toto nie je výsledok vyčíňania víchrice, ale neznámeho vandala. Výtržník v Nitre likviduje porasty v rôznych častiach mesta.

Zničených stromov stále pribúda, vidieť ich napríklad v nitrianskom Brezovom háji či na sídlisku Klokočina.

„Podľa povahy poškodenia vieme povedať, že tieto stromy boli ničené buď sekerou alebo mačetou. A dokonca sme zaznamenali také stromy, ktoré boli ako keby bité tupým predmetom. Zrejme nejakou kovovou tyčou,“ priblížil hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Niekde to majú stromy už zrátané, inde im zase chýba kôra. Na týchto miestach sa niečo podobné stalo už vlani.

„Podľa nás je to vandalizmus, je to rozmiestnené na veľa miestach. Ťažko sa nám škoda vyčísľuje, pretože tie stromy sú poškodené z časti. Niekedy viac, niekedy menej,“ hovorí Pavol Jakubčin, vedúci odboru komunálnych činností a životného prostredia MsÚ v Nitre.

Takéto poškodenia môžu byť podľa odborníčky pre stromy fatálne. „Kôra je vlastne ako keby ochrannou bariérovou zónou stromu, čiže keď je poškodená, otvára sa vstupná brána pre patogény, najmä pre baktérie, ale aj huby. Znamená to postupný úhyn daného jedinca,“ približuje dendrologička Viera Paganová.

Polícia totožnosť páchateľa zatiaľ nepozná. Jeho besnenie v prírode nezachytila žiadna kamera.

„Pri takýchto prípadoch uvítame aktivitu obyvateľov, pretože mestská polícia nemôže byť všade. V tom momente keď vidia, že sa takéto niečo deje, dať vedieť mestskej polícii, lebo to nie je majetok nikoho, je to náš majetok,“ dodáva Jakubčin.

Téme sa venoval Jakub Takáč.


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

NITRA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vandalizmus

Dôležité udalosti