Rybári na strednom Slovensku majú hlavu v smútku. Riešia už druhý úhyn rýb

Problém vidia v znečisťovaní vody podnikmi.

Rybári majú hlavu v smútku. Za posledný mesiac museli na strednom slovensku trikrát z vody loviť uhynuté ryby. Ekologické havárie riešia v rieke Slatina a jej prítokoch často, teraz chcú, aby sa zmenil zákon. Vinníci by mali dostať prísnejšie tresty.

Mŕtve ryby lovili po minulom týždni aj cez víkend. Bilancia za ostatných pár týždňov je tak približne 600 uhynutých rýb.

Šéf rybárskeho združenia priblížil, že ide o mreny, podustvy, pstruhy, lipne a mnoho iných druhov, ktoré sa rybárom ani nepodarilo vytiahnuť z hlbín, lebo ich splavilo do blízkej vodnej nádrže.

Popri rieke Slatina a jej prítokoch sú viaceré podniky. Podľa rybárov sa v minulosti viackrát dokázalo, že vodu znečistili práve tie. Vypustili do nej chemikálie alebo iné nevhodné látky. Za posledné roky dostali občas pokutu, občas sa s rybárskym zväzom vyrovnali mimosúdne.

Toto už však rybári odmietajú. Či už zavolajú inšpekciu životného prostredia alebo políciu, skončí sa to pokutou. Pár sto eur, čo sú pre daný podnik podľa slov rybárov iba drobné.

"Mimoriadne zhrošenia vôd sú v štádiu vyšetrovania, viac informácií možeme poskytnúť po ich skončení," znie stanovisko Inšpekcie životného prostredia.

K riekam a potokom chodia aj policajti, v týchto dňoch preverujú tri prípady. Čakajú na vyčíslenie škôd zo strany rybárov a znalecké posudky, ktoré by povedali, prečo živočíchy vlastne uhynuli.

Rybári preto teraz žiadajú zmenu zákona. Pokuty alebo tresty, ktoré aktuálne znečisťovatelia dostávajú, sú podľa nich príliš nízke a vôbec nemotivujú podniky, aby si dávali väčší pozor na vypúšťanie škodlivín do vody.

Viac sa dozviete v reportáži Martiny Kašiarovej.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ryby

Dôležité udalosti