Našli ste doma starý obraz či svietnik? Múzeum v Prešove vám zadarmo určí ich hodnotu

davis cup_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ľudia väčšinou posielajú obyčajné obrazy, no niekedy historikom vyrazia dych.

Našli ste počas jarného upratovania starý svietnik či obraz a neviete, čo s ním? Krajské múzeum v Prešove ponúka nezvyčajnú službu. Zadarmo určí autora či hodnotu. Stačí im poslať iba fotografiu.

Keďže bolo múzeum dlho zatvorené, situácia ho prinútila preniesť sa do online priestoru. Ak si myslíte, že sa vám v pivnici dlhé roky povaľoval bezcenný predmet, nemusí to tak byť. Môže to byť vzácny kúsok. Predmet stačí iba odfotiť a poslať odbornej komisii.

"Samozrejme, množstvo predmetov má nízku umeleckú alebo historickú hodnotu, ale už sa našiel aj predmet, kde bol signovaný monogramom a určili sme autora a je to dielo, ktoré sa pohybuje v cenách pár tisíc eur," vysvetľuje riaditeľ Krajského múzea v Prešove Ľuboš Olejník.

Historik Samuel Bruss hovorí, že ľudia im často posielajú gýč alebo obrazy, ktoré sú jednoduchou tlačovinou väčšinou s biblickou scénou Božej rodiny. Niekedy im však predmety vyrazia dych.

Túto službu využila aj pani Ľubica. Fotku obrazu, ktorý mala doteraz v obývačke, poslala odborníkom do múzea. Tí zistili, že je od autora, ktorého diela v múzeu plánujú vystaviť.

Do ďalších aktivít múzea sa zapojili aj tí najmladší. Prispievajú však vlastnou tvorbou. Múzeum ich odmeňuje rôznymi cenami. Jednou z cien je dres, ktorý daroval bývalý futbalový reprezentant Martin Jakubko.

Viac sa dozviete v reportáži Veroniky Bozdošovej.


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Múzeum

Dôležité udalosti