Osobnosti vyzývajú parlament a vládu, aby sa postavili za ombudsmanku Patakyovú

Testovanie v Centre pre deti a rodiny Levice.
Zdroj: TASR

Poslanci vo štvrtkovom (14. 5.) hlasovaní nevzali na vedomie správu o činnosti ombudsmanky.

Osobnosti vyzývajú v občianskej výzve parlament a vládu, aby sa postavili za verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú, za princípy a hodnoty, ktoré jej úrad chráni, a v otvorenom liste žiadajú zodpovedných, aby zistenia a odporúčania ombudsmanky dôsledne reflektovali a analyzovali. TASR o tom informovala mediálna manažérka združenia Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ) Ľubica Trubíniová.

"Ľudské práva a slobody nie sú len prázdne slová, majú úplne konkrétny hmatateľný obsah. Takmer všetko, čo potrebujeme na kvalitný život, sa týka ľudských práv - zdravie, bývanie, vzdelanie, práca, osobná sloboda a autonómia, občianska a politická participácia a iné," vysvetlila politologička Dagmar Kusá.

Osobnosti vo výzve tiež žiadajú, aby parlament a vláda konali na základe dát, odborných diskusií a kvalitných procesov, aby problémy jednotlivcov, komunít aj celej spoločnosti riešili systémovo a preventívne a aby prijímali také opatrenia, ktoré budú napĺňať základné práva a slobody v súlade s ústavou a medzinárodnými dohovormi.

"Ombudsmanka si problémy, na ktoré upozorňuje vo svojej správe, nevymýšľa - obracajú sa na ňu ľudia, ktorí sú, mimochodom, väčšinou aj voličmi do Národnej rady SR. Na zásadné nedostatky vo výkone verejnej správy ombudsmanka pravidelne upozorňuje parlament, to je jedna z jej úloh v demokratickej spoločnosti. Nie pre to, aby sa poslanci o týchto problémoch iba dozvedeli, ale najmä aby ich zodpovedne riešili," doplnila právna expertka Janka Debrecéniová.

Prečítajte si tiež:

Výzva podľa Trubíniovej zároveň varuje pred ďalším nežiaducim vývojom vo verejnej sfére. "Negatívne vyjadrenia politikov na adresu ľudských práv, mnohé nespravodlivé rozhodnutia a predpisy, ignorovanie občianskych iniciatív a celkovo verejnosti či zametanie porušení ľudských práv pod koberec prispievajú k silnejúcemu pocitu ohrozenia základných princípov demokratického zriadenia," uviedla Trubíniová.

Dodala, že rovnako nebezpečné je zneviditeľňovanie a stigmatizovanie niektorých skupín obyvateľstva, snaha negovať niektoré práva ich redukovaním na tzv. "kultúrno-etické otázky" či vytváranie priestoru pre nedemokratické náboženské, neonacistické a fašistické skupiny.

Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom (14. 5.) hlasovaní nevzali na vedomie Správu o činnosti verejného ochrancu práv (VOP) za rok 2019. Proti prijatiu bolo 50 zákonodarcov, správu podporilo 34 poslancov a hlasovania sa zdržalo 46 poslancov.

Správu okrem opozičných poslancov nepodporil celý klub hnutia Sme rodina a viacerí poslanci OĽaNO. Z 53-členného klubu OĽaNO hlasovalo za odobrenie správy 11 poslancov.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária patakyová

Dôležité udalosti