Lososie mäso môže čoskoro zdražieť. Vývoz ohrozí výstavba bane na Aljaške

RiverStone
Zdroj: Shutterstock/ Sekar B

V ohrození sú aj medvede a vzácne biotopy.

Aljaška patrí medzi najväčších svetových vývozcov rýb. Pokrýva až polovicu celkového dopytu lososa amerického. Jeho chov je ale v ohrození. Krajina totiž plánuje výstavbu obrovskej bane na kameň, zlato a meď, čo značne ovplyvní nielen chov rýb. V ohrození sú aj medvede hnedé a vzácne biotopy, píše The Guardian.

Výstavbu bane plánujú na horných tokoch Bristolského zálivu, kam podľa neziskovej organizácie Earthworks každoročne z oceána migruje 40 až 50 miliónov voľne žijúcich lososov, čo je vôbec najväčší počet na celom svete.

Zdroj: Shutterstock / Sekar B

Rybársky priemysel navyše v oblasti zamestnáva okolo 14 000 ľudí, ktorých pracovné miesta sú rovnako v ohrození. Zisky z predaja rýb každoročne predstavujú približne 1,5 miliardy, o ktoré by krajina po výstavbe bane prišla.

Podľa ochranárov už prvá fáza výstavby zničí viac ako 80 míľ potokov a 3 500 akrov mokradí a vytvorí toxické jazero naplnené 61 miliardami galónov kalovej vody. Baňa si navyše vyžiada výstavbu elektrárne a plynovodu, čo podľa ochranárov navždy zničí vzácne biotopy. Okrem toho by musel na najväčšom sladkovodnom aljašskom jazere Iliamna vzniknúť lodný systém na prepravu banského koncentrátu.

V roku 2014 americká agentúra pre ochranu životného prostredia rozhodla, že štrková baňa by v regióne výrazne poškodila populácie rýb a potoky. Agentúra po nástupe prezidenta Donalda Trumpa však dala projektu zelenú. Proti udeleniu povolenia bojujú nielen ochranári a rybárske skupiny, ale aj miestni obyvatelia.

Zdroj: Shutterstock/ knelson20

V oblasti navyše žije približne tretina z celkovej tridsať tisícovej aljašskej populácie medveďa hnedého. Zníženie populácie lososa amerického by znamenalo nielen významnú stratu pre svetový obchod, ale aj obmedzenie obživy pre medvede.
 

ALJAŠKA/tvnoviny.sk, lm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ryby

Dôležité udalosti