Krajniak: Na tripartite sme sa dohodli na trvalom zavedení kurzarbeitu

Predseda vlády Igor Matovič a vicepremiér Richard Sulík.
Zdroj: Úrad vlády SR

Zamestnávatelia navrhli zmrazenie minimálnej mzdy pre budúci rok.

Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov sa dohodli s vládou, že vznikne komisia, ktorá bude riešiť zmeny v dôchodkovom systéme a oblasť daňovo-odvodového zaťaženia. Opatrenia majú pomôcť zlepšiť fungovanie týchto oblastí, ako aj pomôcť naštartovať ekonomiku. Informoval o tom po skončení sa prvého rokovania hospodárskej a sociálnej rady minister práce Milan Krajniak.

Komisia, ktorá vzniká v spolupráci s rezortom financií aj práce, sa bude zaoberať zmenami v dôchodkovom systéme aj v oblasti daňovo- odvodového zaťaženia. "Chceme pomôcť čo najlepšiemu fungovaniu dôchodkového systému aj naštartovaniu ekonomiky. Súčasťou komisie bude aj zavedenie dlhodobého systému kurzarbeit na Slovensku," priblížil.

Tripartita však neriešila zatiaľ budúci konkrétny model tohto nástroja, inšpirovať by sa vláda mohla nemeckým modelom. "Musí to byť poistný systém. Musia sa skladať zamestnanci aj zamestnávatelia, aby v tom poistnom systéme mohla byť dostatočná rezerva," vysvetlil Krajniak s tým, že tento systém má pomáhať v čase kríz.

Zmeny v Zákonníku práce

Tripartita sa dohodla aj na tom, že opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia z dielne rezortu hospodárstva sa prerokujú aj so sociálnymi partnermi. Rovnako bude riešiť aj prípadné zmeny v Zákonníku práce.

"Diskusia bola veľmi vecná, konštruktívna, napriek tomu, že názory sme vyjadrovali veľmi otvorene. Verím, že do budúcnosti budeme vedieť nastaviť systém tak, aby sme vždy dokázali prísť aj s nejakým výstupom, aby to nebola len debata," skonštatoval Krajniak.

Sociálni partneri sa na štvrtkovom rokovaní venovali najmä nastaveniu ekonomického a sociálneho systému, rokovali aj o ekonomických opatreniach v čase koronakrízy.

"Po dobu krízy pripravíme v čo najkratšom čase návrh na predĺženie zmlúv, ktoré boli uzatvárané na dobu určitú, aby ich bolo možné predĺžiť, čím môžeme predbežne zachrániť 400 pracovných miest, najmä v automobilovom priemysle. Ak by nebolo umožnené ich predĺženie, pravdepodobne by niektorí zamestnávatelia museli riešiť otázku nepokračovania v takomto pracovno-právnom vzťahu," priblížil Krajniak.

Zdroj: TASR

Premiér Igor Matovič upozornil na to, že Slovensko čaká najväčšia ekonomická kríza za posledné desiatky rokov. "Práve toto ťažké obdobie krízy, ktoré pred nami stojí, prežijeme s najmenšími zraneniami vtedy, ak budeme držať spolu. Aj zamestnávatelia, aj zamestnanci a vláda," podotkol premiér s tým, že považuje za dôležitú úlohu vlády v rámci tripartity.

"Bol by som rád, keby sme si uvedomili, že najlepšou zbraňou, ako ľuďom zvýšiť mzdy, je znížiť nezamestnanosť na čo najnižšiu možnú úroveň. Bol by som rád, keby to bol náš spoločný cieľ do budúcnosti a aby sme hľadali cesty, ako čo najrýchlejšie naštartovať zamestnanosť, aby ľudia prácu mali, a takýmto spôsobom im zabezpečíme lepší a spokojnejší život," dodal.

Zamestnávatelia chcú stopnúť minimálnu mzdu

Republiková únia zamestnávateľov bude navrhovať "zmrazenie" minimálnej mzdy na Slovensku. Viceprezident únie Mário Lelovský to vyhlásil s tým, že si "uvedomujú zodpovednosť za štátne a verejné financie". Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú čas na rokovania o minimálnej mzde pre budúci rok do 15. júla.

Vláda podľa Lelovského slov tripartite oznámila, že rešpektuje zákonný nárok zástupcov zamestnávateľov aj odborárov na rokovania. "Nebude táto diskusia ľahká. Rešpektujeme súčasnú situáciu a vnímame zodpovednosť aj za financie, ale aj za to, či budeme schopní nielen my, ale aj verejná správa zaplatiť toľko na cene práce, ako nám to vychádza zo súčasnej legislatívy," podotkol Lelovský s tým, že únia bude minimálne navrhovať, aby sa na budúci rok "zmrazila" minimálna mzda. "Nedá sa očakávať hospodársky rast a už vôbec nie nárast priemernej mzdy," povedal Lelovský.

Viceprezident RÚZ tiež upozornil, že únia by v prípade minimálnej mzdy mohla žiadať aj jej výraznejší pokles. "Ešte som nepočul o ekonomickej analýze, ktorá by hovorila o stabilizácii hrubého domáceho produktu. Všetky prognózy sú o náraste nezamestnanosti, poklese odbytu, ktorý bude významný, čo prinesie aj ďalšie komplikácie s tým, čo firmy môžu zarobiť a vyplatiť. Takže my sme vopred avizovali, že ponúkame kompromisný návrh. Veríme, že výsledok ku koncu roka nebude výrazne horší, ako sú súčasné prognózy," Lelovský.

Prezident konfederácie odborových zväzov Marián Magdoško skonštatoval, že vlaňajšie rokovania o minimálnej mzde nedopadli úplne podľa predstáv odborárov. "Tohto roku, už pred rokovaním tripartity, sme boli oslovení RÚZ aj Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR o začatí rokovaní o minimálnej mzde," priblížil Magdoško.

Odborári by si však radi počkali na "nejaké stabilnejšie čísla" v súvislosti s vývojom v ekonomike. "Čísla sa dramaticky menia, radi by sme si počkali na druhú polovicu júna, aby sme pracovali so stabilizovanými číslami. Aj my sme realisti, že asi sa nebude dať úplne dodržať zákon, ktorý je schválený. Nechcem nič predbiehať. Chceme a budeme rokovať," dodal Magdoško.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka tiež ocenil naštartovanie sociálneho dialógu. Upozornil však na to, že mnohé subjekty sú v súčasnosti vylúčené z podpory štátu z dôvodu rôznych stropov, ale aj pre administratívnu náročnosť.

"Rokujú s advokátmi o príprave žalôb na Úrad verejného zdravotníctva SR. Chceli sme túto tému otvoriť tak, aby sa predišlo takýmto spôsobom uplatňovania si práva a došlo k dohode. Je prísľub, že budú rokovania. Najmä zo strany zahraničných subjektov považujeme tento stav za veľmi vážny, môžu sa opierať o zmluvy o ochrane investícií, deje sa to naprieč celou Európou," upozornil Machunka.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tripartita

Dôležité udalosti