Fico napísal spolustraníkom kritický list, hovorí o ich naivite. Pellegrini už reagoval

Člen štátnej volebnej komisie a zapisovateľka - ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

V liste šéf sociálnych demokratov odmieta posun k liberalizmu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico kritizuje členov predsedníctva a poslancov za ich verejné vyjadrenia k situácii v strane.

V liste, ktorý im adresoval, ich okrem iného dôrazne žiada, aby sa zdržali verejných vyhlásení o vnútornom živote strany. Kritizuje ich za odchod Jána Podmanického, hovorí o "odsúdeniahodnej politickej naivite" a vyhlasuje, že "natláčanie strany do bezhodnotového liberálneho priestoru" bude považovať za konanie poškodzujúce záujmy Smeru-SD.

"Vyhlásenia o skoršom sneme, ambíciách zmeniť vedenie strany, o ktorých sa dozvedáme len a len z médií, výrazne poškodzujú Smer-SD," píše v liste Fico, ktorý je momentálne práceneschopný. Hovorí, že mu je ľúto, keď jeho neprítomnosť využívajú na oslabovanie postavenia Smeru-SD "v mene osobných politických ambícií".

Dodáva, že 20 rokov kolegom vytvára úspešný priestor na politickú prácu aj napĺňanie najvyšších politických ambícií.

Prečítajte si aj: Pellegrini dostal prvú verejnú podporu, aby vymenil Fica

Pripomína riešenie vecí vnútropolitickou diskusiou. "Móda odkazovať predsedovi strany posolstvá cez médiá, a to často v rozpore s obsahom predchádzajúcej internej diskusie, je móda, ktorú nemienim rešpektovať," zdôraznil.

Za hrubú politickú chybu považuje tlak na odchod Jána Podmanického, ktorý vytvorili niektorí členovia vedenia. Podmanický sa podľa neho podieľal na prijatí opatrení, ktoré pomohli Smeru-SD dosiahnuť vo voľbách viac ako 13 či 14 percent.

Fico poukazuje aj na vnútorné mechanizmy strany. "Ich nerešpektovanie, nerešpektovanie iných názorov, natláčanie strany do bezhodnotového liberálneho priestoru a bezhlavé a politicky naivné verejné vyhlásenia, budem považovať za konanie poškodzujúce záujmy Smeru-SD," vyhlásil.

Kolegov kritizuje aj za to, že po všetkých spoločných rozhodnutiach aj v súvislosti s kandidátkou do volieb 2020, sa súčasťou práce Smeru-SD stáva "odsúdeniahodná politická naivita".

Zdroj: TVNOVINY.sk

Pellegrini odmieta snahu umlčať kritické hlasy

Na list straníckeho šéfa zareagoval aj Peter Pellegrini. Podľa jeho slov len potvrdzuje, že „jeho a moje videnie politického sveta a budúcnosti sa značne rozchádzajú".

Ako ďalej napísal v reakcii odmieta snahu umlčať čoraz intenzívnejšie kritické hlasy, ktoré sa vnútri strany ozývajú a nepovažuje vyjadrenie iného názoru za hlboké poškodzovanie záujmov Smeru.

„Zároveň pripomínam, že neoddeliteľnou súčasťou sociálnej demokracie je jasný postoj proti fašizmu a nespolupráca so subjektmi, ktoré túto politiku presadzujú," dodal.

Zdroj: TASR

Podpredseda Smeru-SD nedávno potvrdil záujem kandidovať za predsedu strany. Nevylúčil ani odchod zo Smeru-SD, nasledovať by ho mohli viacerí členovia. V strane už viacerí hovoria o potrebe diskusie o výmene predsedu a tiež o skoršom konaní straníckeho snemu.

TIP: Pellegrini sa chystá na Fica. Toto sú možné scenáre toho, čo sa bude diať v Smere

Čoraz častejšie sa objavujú aj kritické hlasy voči Ficovi a podporné vyjadrenia k Pellegrinimu. Kriticky sa časť vedenia strany postavila aj k Podmanickému, ktorý chcel spolupracovať v platforme s ĽSNS. Podmanický po kritike oznámil odchod zo strany.

Tému spracovala Gabriela Kajtárová.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti