Boja sa o starých rodičov, iní nechcú deti strašiť. Čo si o otváraní škôl myslia rodičia?

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Takmer polovica rodičov je ochotná dať svoje dieťa naspäť do školy a škôlky.

Od prvého júna sa otvárajú škôlky a základné školy pre prvý až piaty ročník. Otvorenie sprevádzajú prísne hygienické opatrenia. Žiaci musia dodržiavať rozostupy, v triede môže byť len obmedzený počet detí, musia si pravidelne umývať ruky a obmedzenia sa týkajú aj rodičov sprevádzajúcich svoje deti.

Dôležitou informáciou je aj to, že nástup žiakov je dobrovoľný. Je teda na rodičoch, či svoje deti medzi ostatných žiakov pustia alebo nie. Domáce vzdelávanie by malo pokračovať aj naďalej.

Opýtali sme sa rodičov, čo si uvoľnení opatrení myslia a či chystajú svoje dieťa pustiť do školy či škôlky.

S nástupom súhlasí takmer polovica rodičov

Agentúra AKO zisťovala medzi rodičmi predbežný záujem. Ich prieskumu sa zúčastnilo 1098 rodičov.

Určite do škôlky dá svoje deti 45,8 percenta opýtaných rodičov. Odpoveď "asi dám" zvolilo 12,7 percenta opýtaných. "Určite nedám" odpovedalo 27,8 percenta opýtaných. Takmer desať percent ľudí by asi nedalo a necelé štyri percentá sa nevedeli vyjadriť.

Čo sa týka základných škôl, čísla sú podobné. Učite áno odpovedalo 43,4 percenta opýtaných rodičov, asi odpovedala takmer pätina. Naopak, odpoveďou "určite nedám" reagovalo 22,2 percent opýtaných. Odpoveď "asi nedám" zvolilo 8,2 percenta respondentov. Nerozhodnutých bolo 6,8 percenta ľudí.

Prieskum rátal so situáciou, že sa nákaza koronavírusom nezačne nekontrolovateľne šíriť.

Doma majú aj starých rodičov

Mima má päťročného syna. Rozhodla sa, že do škôlky ho naspäť nedá. Uvedomuje si, že ako dieťa je v najmenšom ohrození, ale mnoho detí po nakazení nevykazuje príznaky ochorenia. Podľa Mimy tak môže byť prenášačom a ani o tom nikto nevie. V tom vidí najväčšie riziko.

"Doma mám aj môjho ocina. Žijeme spolu v jednej domácnosti a hoci nie je v ohrozenom veku, lebo má len 55 rokov, ale už druhý rok ho trápia priedušky a permanentne je nachladený. Ak by ten vírus malý doniesol domov, tak by si to asi odskákal môj ocino," hovorí Mima.

Poukazuje aj na situáciu v Česku, kde po znovuotvorení škôlok museli už dve zatvoriť. Jednému dieťaťu potvrdili COVID-19 v Prahe a ďalšiemu v Juhomoravskom kraji v Blansku.

"Pokiaľ nemusím, nedám ho tam. Ak to bude možné, až do septembra bude doma. V každom prípade sa zariadim podľa ďalších vyhlásení. Tiež mám prácu a na nule ostať nemôžem. Uvidím, ako poriešia prázdniny," dodáva Mima.

V podobnej situácii je Miroslava, matka sedemročného prváka a štvorročného škôlkara. Obaja ostávajú doma. Miroslava má doma 82-ročnú mamu a nechce ju ohroziť. Okrem toho, obaja synovia sú astmatici a majú problémy dýchať s rúškom.

"Vo vyučovaní sme popredu, ideme podľa pokynov triednej učiteľky a v celku sme sa dobre v domácom vyučovaní zabehli, preto sme sa rozhodli, že deti už ten posledný mesiac doučíme doma," vysvetľuje Miroslova.

Škola, ktorú navštevuje jej syn, už avizovala, že budú zrejme spájať ročníky. Jej syn by tak bol v triede aj so staršími žiakmi a ani tento nápad sa Miroslave nepozdáva. S deťmi tak ostane až do jesene doma, hoci nepoberá OČR a nemá príjem.

Chcú učiť syna niesť zodpovednosť

Opačný názor má Michaela, matka sedemročného syna, ktorý chodí do druhej triedy. Pôvodne ho chceli nechať doma, ale on sám rodičov prehovoril. Veľmi sa už teší na spolužiakov a pani učiteľku.

"Nechceme ho vychovávať v strachu, ale, samozrejme, je si vedomý, v akej situácii sa nachádzame. S rúškom nemá problém," hovorí Michaela.

Svojho syna chce viesť k zodpovednosti a dôverujú mu. Verí, že aj toto je lekcia, ktorá ho naučí zvážiť svoje rozhodnutia. "Ak nastane nejaká situácia, ktorú zhodnotíme ako potenciálne nebezpečnú, pokračovať jednoducho nebude. Avšak choroby ako aj táto tu s nami budú a večne sa nedá utekať a schovávať," dodáva.

Myslí si, že oveľa horšia situácia bude na jeseň po letných dovolenkách.

Výskumy ukazujú, že deti nie sú prenášačmi

Podľa doterajších výskumov je infekčnosť detí pri ochorení COVID-19 nízka. Dospelých nakazia len výnimočne. Podľa niektorých výskumov zvládajú nový koronavírus deti lepšie než dospelí. Pre Markízu to potvrdil uznávaný kardiológ Erik Lipšic pôsobiaci v Holandsku. Výskum robili jeho kolegovia. Podľa štúdie nikdy nebolo primárnym zdrojom nákazy dieťa do 12 rokov.

V Dánsku otvorili školy už pred niekoľkými týždňami. Po pár dňoch síce počet nakazených stúpol, ale čoskoro sa vrátil na pôvodnú úroveň. Otvorenie škôl a škôlok teda nespôsobil novú vlnu.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme škôlka

Dôležité udalosti