Letná dovolenka na Slovensku pri vode? Toto sú tie najlepšie miesta

Kameňolom pri obci Beňatina.
Kameňolom pri obci Beňatina. Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc

Prírodné jazerá a vodné plochy sme rozdelili podľa jednotlivých krajov.

Situácia v súvislosti s novým koronavírusom je na Slovensku aktuálne veľmi priaznivá. Postupne sa vraciame na pracoviská, sprístupnili sa nám kultúrne pamiatky a voľnočasové aktivity. Po spustení štvrtej fázy sú otvorené už aj obchodné domy a pre športové kluby športoviská.

Postupne napredujeme a smerujeme k úplnému návratu do bežného života. V cestovaní by sme však mali zostať aj naďalej opatrní a užívať si tohtoročnú dovolenku v našej krajine.

Zdroj: Art_Photo/shutterstock.com

Na Slovensku máme veľmi veľa možností, naše aquaparky a kúpaliská sú často modernizované a poskytujú nám skutočný komfort. My sme sa však rozhodli priniesť vám článok o prírodných vodných plochách, pri ktorých si neužijete len plávanie ale ponúknu vám aj veľa športových aktivít, kultúrnych pamiatok, možností turistiky a oveľa viac.

Bratislavský kraj

Zlaté piesky sú najnavštevovanejším prírodným športovo-rekreačným areálom v Bratislavskom kraji. Vodná plocha je obkolesená piesočnou plážou, voda je mimoriadne čistá bez vodných rastlín. Okrem kúpania, sú v okolí k dispozícií tenisové kurty, volejbalové ihriská, minigolf či wakeboarding. Návštevníci majú širokú ponuku stravovacích zariadení a môžu si zapožičať dokonca aj ležadlá.

Prečítajte si aj: Rezort diplomacie odporúča necestovať do žiadnej krajiny sveta

Často navštevovanými sú aj Slnečné jazerá. Ich priemerná teplota vody je až 25°C, poskytujú naozaj rozsiahlu ponuku vodných športov či kúpania. Disponujú veľkou rozlohou, preto sa zvyknú rozdeľovať na severnú a južnú stranu.

Vyhľadávaným miestom pre vodných športovcov je aj Rusovské jazero. Brehy jazera sú zväčša trávnaté s pozvoľným vstupom do vody. Neďaleko jazera sú upravené trasy pre cyklistov a korčuliarov.

Zdroj: TASR

Ponuka atrakcií na okolí: Bratislava ponúka neobmedzené množstvo voľnočasových aktivít. Okrem tých najznámejších akými sú Bratislavský hrad, Hrad Devín či Kamzík si môžete užiť rôzne galérie, múzeá, alebo sa vybrať na výlet na zrúcaninu Pajštún či Pálffyovský kaštiel v Malackách.

Trnavský kraj

Medzi obcou Drahovce a Piešťanami nájdete vodnú plochu Sĺňava. Ako vyplýva z jej názvu, ide o naozaj slnečné miesto s krásnou prírodou na okolí. Voda je od slnečných lúčov príjemne vyhriata a obkolesuje ju pokojná príroda.

Prečítajte si aj: Koronavírus zmení lietanie: Cestujúci budú na letisko chodiť už štyri hodiny pred odletom

Asi najznámejšou vodnou plochou v kraji je Vodná nádrž Buková. Vodná nádrž sa nachádza neďaleko obce Buková a ponúka okrem kúpania aj vodné bicykle či možnosť rybolovu.

Atrakcie na okolí: Nad nádržou sa týči zrúcanina hradu Ostrý Kameň. Je v najvyššej časti Malých Karpát, na hrebeni Zárub. V blízkosti je taktiež jaskyňa Driny s bohatou kvapľovou výzdobou. Približne hodinu od vodnej plochy je vzdialený vodný mlyn Jelka s možnosťou občerstvenia, táborenia, športového a vodného vyžitia. V blízkosti sa nachádza aj Vodný mlyn Dunajský Klátov. Ponúka veľa nenáročných prechádzok ako aj vyhliadkovú plošinu s krásnym výhľadom.

Nitriansky kraj

Topoľčiansky hrad, Rotunda Jurko či Visiace skaly a veľa iného ponúka blízke okolie vodnej plochy Duchonka. Ide o prevažne chatovú oblasť v príjemnom prostredí obklopenom lesmi. V okolí je bohatá ponuka stravovacích zariadení, tenisové kurty a diskotékové kluby. Pre vysoký obsah siníc a kvetov je potrebné pravidelne sledovať, či úrady označia za vyhovujúce kúpanie sa vo vode.

Trenčiansky kraj

Za veľkolepé vodné dielo sa označuje Vodná nádrž Nosice. Ide o jednu z najstarších priehrad na rieke Váh, ktorej súčasťou je aj vodná elektráreň. Rekreanti si môžu vybrať plavbu výletnou loďou, kúpanie, surfovanie, člnkovanie, plachtenie či rybolov. Okolím vedie cyklotrasa a prostredie je taktiež vhodné na turistiku.

Prečítajte si aj: Slováci už teraz môžu cestovať do Chorvátska, musia však splniť jednu z dvoch podmienok

Veľké detské ihrisko a lanový park. To sú najväčšie výhody Vodnej nádrže Stará Myjava. Nachádza sa v rekreačnej oblasti s veľmi dobrou dostupnosťou. Vo vode je povolené kúpanie a návštevníci môžu využiť aj člnkovanie.

Často vyhľadávaným miestom je aj Zelená voda. Obrovská vodná plocha poskytuje priestor na kúpanie, člnkovanie, windsurfing a iné vodné športy. V blízkosti si môžete zahrať volejbal, tenis, minigolf či futbal. Voda je podľa odborníkov hygienicky bezchybná aj napriek bohatému rybárskemu revíru, ktorým disponuje.

Zdroj: Shutterstock.com

Atrakcie na okolí: Krásna prechádzka vás čaká v známej Haluziskej tiesňave, v ktorej blízkosti je aj Rozhľadňa Hájnica. Veľmi známa je zrúcanina Beckov, ktorú už niekoľko rokov rekonštruujú ako aj Trenčiansky hrad. V blízkosti sa nachádza aj najstaršie pútnické miesto Kláštor veľká Skalka. Počas návštevy je vám k dispozícii sprievodcovská služba.

Žilinský kraj

Žilinský kraj ponúka široké množstvo vodných plôch. Nachádza sa tu jedinečné rekreačné stredisko Liptovskej Mary. Na jej brehu sa rozlieha pláž aj s obľúbeným kempingom a detským ihriskom. Okrem vodných športov ako napríklad člnkovanie, vodné bicyklovanie, surfovanie sa tu môžete venovať aj rybolovu.

Vybrať si taktiež môžete Vodnú nádrž Orava aj s jej Slanickým ostrovom, Termálny prameň Kalameny či prekrásne Šútovské jazero. Práve vďaka tyrkysovým farbám vody je často označované za slovenskú verziu Plitvických jazier. Odvážlivci si prídu na svoje hlavne vo vyhradenej nudistickej pláži.

Zdroj: TASR/AP

Atrakcie na okolí: Prostredie žilinského kraja ponúka veľa turistických atrakcií. Navštíviť by ste mali Šútovský vodopád, múzeum Oravskej dediny, Oravský hrad, Vlkolínec či Liptovský hrad. Vzácne je aj Hrádocké arborétum. Vysoko položené arborétum poskytuje úžasnú prechádzku lipovou alejou.

Banskobystrický kraj

Štiavnické vrchy sú charakteristické mnohými tajchami. Medzi tie najznámejšie patrí Počúvadlo, Klinger, Kolpašské jazerá, Richňavský tajch či Hodrušské jazero. Práve to sa delí na Horný a Dolný Hodrušský tajch. Voda je tu mierne chladnejšia avšak hygienicky priaznivá. Návštevníci si musia dávať pozor na hĺbku, tá dosahuje v niektorých miestach až 14 metrov. Ide však o pokojné miesto zasadené do centra prírody a považuje sa za jeden z najkrajších tajchov na Slovensku.

Prečítajte si aj: Sedem ľudí v Nemecku sa zrejme nakazilo koronavírusom pri návšteve reštaurácie

Atrakcie na okolí: Kraj disponuje unikátnou Botanickou záhradou, Turovským vodopádom, Harmaneckou jaskyňou či zrúcaninou hradu Revište. V blízkosti je aj evanjelický Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži, ktorý je postavený iba z dreva a pri jeho stavbe neboli dokonca použité ani žiadne kovové klince. Okrem kostolíka môžete v obci Svätý Kríž navštíviť aj kaštieľ alebo vodný hrad.

Prešovský kraj

Prírodná vodná priehrada Veľká Domaša je pre prešovský kraj priam charakteristická. Disponuje teplými klimatickými podmienkami, ktoré poskytujú vhodné prostredie na kúpanie, vodné športy a rybolov. Domaša sa údajne zaraďuje medzi najteplejšie nádrže na Slovensku.

Atrakcie na okolí: Pre turistov môže byť zaujímavý ZOO Park v Stropkove, Vihorlatské múzeum v Humennom, galéria Dezidera Millyho vo Svidníku či Skanzen ukrajinskej dediny. Priamo v Prešove stojí za návštevu Krajské múzem - Rákocziho palác a Prešovská kalvária.

Košický kraj

Prekrásne tyrkysové vodné odtiene má aj Jazero Beňatina. Vytvorilo sa v bývalom kameňolome. Jazero je nesmierne čisté a taktiež je často prirovnávané k Plitvickým jazerám. Tento slovenský unikát síce oficiálne neslúži na kúpanie, no na vlastné riziko si tu môžeš zaplávať.

Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc

Atrakcie na okolí: V okolí sa nachádza košická Botanická záhrada, Historické divadlo, kaštieľ Františka Rákocziho v Borši či Závojový vodopád. Smeruje k nemu vyznačená turistická trasa, ktorá určite stojí za prechádzku.

BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.