Umývate zuby vášmu miláčikovi? Mali by ste to robiť každý deň

Barbora Piešová
https://videoarchiv.markiza.sk/video/superstar/bonus/6376-superstar-1-finale-barbora-piesova Zdroj: The Dutch Photographer/shutterstock.com

Dáme vám zopár rád, ako sa lepšie starať o domáce zvieratá.

Domáci miláčikovia prežili s nami doma koronakrízu, ale ich život sa nezmenil. V tomto ročnom období ich čaká pár pravidelných vecí, na ktoré by nemali ich majitelia zabudnúť. Kliešte, odčrevenie, starostlivosť o srsť i zuby. Veterinárne lekárky nám sprostredkovali rady, ktoré sú dobré pre vašich domácich miláčikov.

Tak ako u ľudí, aj u psíkoch i mačiek, sú dôležité zuby. Treba im ich pravidelne čistiť, podľa veterinárok najlepšie každý deň tak, ako to robia ich majitelia. Dôležité je to ako prevencia pred tvorbou zubného kameňa.

„Najúčinnejšie je čistenie zubov zubnou kefkou a to každý deň. Majiteľom psov odporúčame postupné navykanie na zubnú kefku. Ak zvládnu techniku, potom by mali pridať zubnú pastu. Treba na to odhodlanie majiteľa," radí veterinárka Veronika Kravjanská.

Podľa jej slov pri malý plemenách je dôležitá opatrnosť a majiteľom odporúča čistenie zubov už od šteniatka. Ak je už na zuboch kameň, odstraňuje sa v celkovej anestézii ultrazvukom. Zákrok robia veterinári, ak je to potrebné, u niektorých psov aj každý rok. Je to aj finančne náročnejšie.

Prečítajte si aj: Ako pripraviť domáceho miláčika, že končíte s home officom?

„Čím je zviera staršie, hrozia pri celkovej anestézii nejaké komplikácie. Nie je to časovo náročný úkon a zuby čistíme aj zvieratám seniorom," tvrdí Kravjanská.

Hovorí, že zubný kameň nie je iba kozmetická záležitosť. Hrozí dlhodobá infekcia dutiny ústnej, ktorá môže neskôr viesť k poškodeniu obličiek či srdca. „Po odstránení zubného kameňa majiteľom odporúčame začať čistiť zuby psom zubnou kefkou, ktorú si môžu majitelia kúpiť v chovateľských potrebách. Veľa ľudí sa vzdá pri nespolupráci psa, ale treba vydržať. Oplatí sa to," dodáva veterinárka Zuzana Pompurová.

Alergiu musí určiť odborník

Počas jari je všetko v rozpuku a jedným z problémov, tak ako aj u ľudí, je alergia. Čo majú majitelia robiť? Veterinárky sa zhodujú v názore, že jej prvé príznaky sú najčastejšie u mladých psov. Rovnako ako človek, aj psi môžu byť alergickí na rôzne kvitnúce trávy alebo stromy.

„Najčastejšími príznakmi sú kožné problémy. Najskôr je to svrbenie a následne sa objaví začervenanie kože, chrasty či rôzne pupáky. Alergia je diagnóza, ktorú diagnostikujeme vylučovacou metódou. Ak je u zvieraťa podozrenie na alergiu, odporúčame kompletnú diagnostiku u veterinárneho dermatológa," radí Pompurová.

Majiteľom odporúča, že pri častom škriabaní psa je dôležité vyhľadať veterinárneho lekára. Dôvodom je, že ak sa pes postupne škriabe, môže si poškodiť kožnú bariéru a následne sa rozvinie sekundárna bakteriálna infekcie kože.

Zdroj: Shutterstock.com

„V dnešnej dobe existujú lieky, ktoré pomáhajú zvládnuť lepšie aj toto ochorenie. Majitelia alergických psov však stav svojho zvieraťa skôr vhodne manažujú," doplnila Kravjanská.

Chrániť psov pred kliešťami je každoročný evergreen. Na trhu je veľa prípravkov, pre ktoré sa môžu ich majitelia rozhodnúť. „Obojky sú na hlavnú sezónu a fungujú niekoľko mesiacov. Sú určené pre vonkajšie krátkosrsté psy. Je to kontaktný insekticíd. Aby fungoval, musí byť v kontakte s kožou. Existujú aj pre mačky, ale musia mať bezpečnostnú poistku, aby sa roztrhli, ak sa o obojok mačka niekde zavesí," poznamenala Pompurová.

TIP: Pes a horúčavy: Platí jedno základné pravidlo

Ďalšou možnosťou je olej, ktorý sa nakvapká za krk, resp. nad chvostom. Účinkuje mesiac až tri, záleží od prípravku. Niektoré majú aj repelentný účinok.

„Tablety sú vhodné pre psy, ktoré majitelia často šampónujú a účinkujú tri mesiace. Ideálny prípravok ale neexistuje. Majiteľ by si mal zvážiť, či je pes vonkajší alebo interiérový i to, kam chodíte na prechádzky," zhodujú sa veterinárky.

Strihať alebo nestrihať?

Kedy je ideálne strihať srsť psom, resp. existuje nejaké pravidlo? Majitelia psov vedia svoje. Niektoré rasy musíte strihať častejšie, napr. aj každé dva mesiace. Typickými plemenami sú yorkšírsky teriér a maltézák.

„Väčšina psov sa nestrihá, pretože srsť má aj v horúčavách ochrannú funkciu. U dlhosrstých plemien je dôležité ju vyčesávať. Denné vyčesávanie pomáha odstraňovať chlpy pri pĺznutí, nevznikajú dredy a koža dýcha," poznamenala Pompurová.

Odčervenie štyrikrát do roka

Možno niektorí nevedia, že okrem odčrevenie psov, by týmto procesom mali prejsť aj mačky. A to štyrikrát za rok, ideálne je vašim miláčikom dať tabletku alebo pastu.

„Vždy po odčervení sledujete dva až tri dni stolicu zvieraťa, či v nej nie sú parazity. Ak vidíte červíky, škrkavky, ktoré vyzerajú ako zrnká ryže, kontaktujeme veterinára alebo podávajte odčervovací prípravok znova o dva týždne. Pri pozitívnom výsledku postup opakujeme do negatívnej stolice. Takýto stav by ste mali prekonzultovať s vašim veterinárnym lekárom," zdôraznila Kravjanská.

Namiesto odčervenia môžeme dať stolicu vyšetriť na tzv. koprologické vyšetrenie (vyšetrenie trusu - pozn. redakcie). Je to dôkladnejšie a dajú sa tým zachytiť aj parazity, ktoré neodstránime bežnými antiparazitárnymi prípravkami," dodali veterinárky.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti