Odborníci rozhodli. Fitnescentrá napokon otvoria na budúci týždeň

Džjoti s otcom.
Zdroj: Úrad vlády SR

Sprístupnené môžu byť všetky vnútorné športoviská.

Premiér Igor Matovič sa dnes stretol s konzíliom odborníkov, ktoré rozhodovalo o ďalšom uvoľňovaní opatrení v súvislosti s koronavírusom.

Na spoločnom tlačovom brífingu po 16.00 h. priblížili, ktoré kroky v tomto smere podniknú. Očakávalo sa, že jedným z nich môže byť aj otváranie fitnescentier. Konzílium sa napokon rozhodlo, že zatiaľ zostanú zatvorené.

Spresnil však, že otvoriť napokon budú môcť na budúci týždeň v stredu (3.6.). Sprístupnené môžu byť všetky vnútorné športoviská. Stane sa tak v rámci aktualizovanej štvrtej fázy uvoľňovaní opatrení. Viac sa o nej dočítate TU.

Premiér sa dnes stretol aj so zástupcami Únie fitnescentier Slovenska (ÚFS). Tí ráno pomalou jazdou smerom do Bratislavy protestovali proti tomu, že hygienici ešte stále neotvorili ich zariadenia.

Ako premiér uviedol na svojom prvom brífingu, zástupcov prijal preto, že protestujúci napokon neblokovali diaľnicu, ale iba spomalili premávku.


Premiér v pondelok už skôr naznačil, že ak sa verdikt hygienikov nezmení a fitnescentrá bude možné otvárať pri pokračovaní priaznivej epidemiologickej situácie až od 3. júna, štát by mohol hľadať nástroje, ako zmierniť fitnescentrám ekonomické straty, vyplývajúce z faktu, že sú najdlhšie zatvorenými prevádzkami v mimoriadnej situácii.

Napríklad by to mohlo byť formou určitých poukážok pre klientov fitnescentier. "Už som o tom hovoril tak, že skúsme pomôcť motivovať zákazníkov, aby objavili čaro bodybuildingu, posilňovania," povedal premiér. Myšlienku mu však musia odobriť koaliční partneri.

ÚFS kritizovala fakt, že fitnescentrá neboli otvorené ani v rámci ostatnej štvrtej fázy uvoľňovania opatrení v súvislosti s novým koronavírusom. Majitelia prevádzok sú presvedčení, že vo fitnescentrách vedia zabezpečiť potrebné hygienicko-bezpečnostné podmienky, pripomínajú, že povinnosti sú súčasťou ich bežnej praxe, poukazujú tiež na to, že vytvorili špeciálne smernice pre prevádzku fitnescentier v súčasnom období.

Otvorenie fitnescentier podporoval aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Ivan Husár (SaS). Naopak, na strane hygienikov, ktorí považovali otvorenie týchto prevádzok za rizikové, stál minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Matovič chce sprísniť protesty

ÚFS avizovala na protest blokovanie diaľnice D1 na vstupe do hlavného mesta, blokádu napokon zmenila na spomalenie jazdy. Na znak tohto ústupku ich premiér prijal na osobnom rokovaní.

Premiér odpovedal tiež na otázku, prečo na sociálnej sieti upozorňoval na to, že podobné akcie sa budú považovať za trestné činy, keď v minulosti takéto protesty podporoval. "Každý štrajk musí mať svoju mieru," povedal premiér.

Priznal, že má ambíciu predložiť novelu zákona, sprísňujúcu podľa vzoru iných krajín organizáciu a priebeh protestných akcií. Poukázal pritom na ochranu hlavných dopravných tepien a zabránenie veľkých ekonomických škôd, plynúcich z obmedzení pohybu i prepravy tovaru.

Pavel Kiseľ z ÚFS povedal, že ich protest bol apolitický. Reagoval na skutočnosť, že v zástupe áut sa v pondelok ráno objavilo aj vozidlo s logom strany Kotlebovci - ĽSNS.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fitnescentrum

Dôležité udalosti