Chcete začať bicyklovať? Prinášame vám niekoľko tipov ako na to

Ilustračná snímka.
Zdroj: Rocksweeper/shutterstock.com

Vo Veľkej Británii sa počas pandémie koronavírusu zvýšil predaj bicyklov o päť percent.

Pandémia koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia zmenili správanie ľudí. Tí prehĺbili záujem o spoločné aktivity ako turistika, prechádzky, hranie spoločenských hier, ale aj samotné športovanie.

Napriek tomu, že sa jednotné ochranné opatrenia uvoľňujú, ľudia sú ostražitejší a viac dbajú o svoje zdravie. V súčasnej dobe, keď narastá počet cyklotrás a počet áut na uliciach mierne poklesol, je bicyklovanejšie bezpečnejšie ako kedykoľvek doteraz.

Prečítajte si aj: Uvoľňovanie opatrení: Vláda povolila otvorenie ďalších športovísk

„Tento rok v lete by pre veľa ľudí mohol nastať ten pravý čas na bicyklovanie. Nielenže môžete schudnúť, ale taktiež si vyformujete postavu, vytvoríte kondíciu a ušetríte peniaze," tvrdí odborník na cyklistiku Andy Wadsworth.

Bicyklovanie má totižto veľmi priaznivé účinky na pohyblivosť kĺbov, zlepšenie kondície, precvičenie vášho srdca, ciev a pomôže vám „roztiahnuť" pľúca. Celková kondícia sa vám zlepší práve vďaka hlbšiemu dýchaniu, poteniu a zvyšovaniu telesnej teploty.

Zdroj: shuterstock.com/Tom Wang

Aj po skončení pandémie sa bicykel môže stať každodennou súčasťou vášho života. Využiť ho môžete ako prepravný prostriedok do práce, na nákup alebo sa iba tak niekam odviezť v rámci psychohygieny. Znížite si tak úroveň stresu a zabránite vzniku iných ochorení.

Podľa zverejnených údajov sa vo Veľkej Británii zvýšil predaj bicyklov o päť percent, uvádza denník Daily Mirror.

Ako začať?

Na začiatku akéhokoľvek nového športu musíme dopriať našim svalom čas na prispôsobenie. Veľakrát sa práve do nových vecí púšťajú ľudia príliš rýchlo, čo môže viesť k rade vedľajších zlých účinkov ako problémy s chrbtom, natiahnutým svalom a pod.

Prečítajte si aj: Poznáte dobre pravidlá premávky, ktoré platia pre cyklistov?

Na začiatok je vhodné pridať bicyklovanie k dennej rutine, aspoň na 30 až 60 minút. V prípade, ak nad sebou potrebujete určitú kontrolu, môžete využiť veľké množstvo sprievodných aplikácií dostupných na internete, kde si viete nastaviť aj cvičenie vo forme tridsaťdňovej výzvy.

Hydratácia a energia

Nikdy nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu. Práve tú budú vaše svaly potrebovať k plnohodnotnému fungovaniu. Aj keď vás to bude ťahať počas teplých letných dní skôr k zastávke v okolitom stánku s občerstvením, pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je konzumácia sladkých a chmeľových nápojov naozaj nevhodná.

Zdroj: shuterstock.com

Pre potrebu dobitia energie a žalúdka je taktiež potrebné mať vždy po ruke banán, prípadne cereálnu tyčinku. V prípade, že máte za sebou dlhšiu trasu, odporúčame regeneračný nápoj v zložení: 300 ml mlieka, jeden banán, lyžica arašidového masla s trochou medu.

Technika a vybavenie

Na úvod je potrebné rozhodnúť sa, či si chcete zakúpiť cestný bicykel alebo horský. Každý druh má rôzne triedy, od ktorých sa odvíjajú aj ceny. Najlepšie vám poradia samotní predajcovia bicyklov, ktorí vám ich vyskladajú na mieru.

„Noste aj prilbu. Až 60 percent úmrtí na bicykli je spôsobených zraneniami hlavy. Ide tak o veľmi lacné a rýchle životné poistenie," varuje Wadsworth.

Zdroj: shutterstock.com/Interpol

Podľa neho je veľmi dôležité aj rozdelenie brzdných síl buď na 60/40 alebo 70/30. Predná brzda je účinnejšia ako zadná, avšak je potrebné byť pri jej prevažnom brzdení opatrnejší. V prípade, ak ju stlačíte príliš silno, hrozí, že preletíte cez predné riadidlá. Práve preto by ste brzdiť mali oboma.

„Veľmi dôležitá je aj údržba bicykla. Pri častom používaní by ste ho mali pravidelne servisovať, čistiť a naolejovať reťaz, najmä ak jazdíte v zlom počasí. Potrebná je aj kontrola tlaku v pneumatikách pred každou jazdou, aby ste dosiahli maximálnu účinnosť," dodáva Wadsworth.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti