Najväčší diel išiel oligarchovi. Takto si delili percentá aktéri kauzy Dobytkár

Kali s manželkou a dcérkou
Zdroj: TV Markíza

Pre spoluprácu s políciou sa rozhodla už aj jedna veľká ryba.

Najväčší diel z provízií za vybavené dotácie mal smerovať oligarchovi. Šéfovi štátnej agentúry údajne stačilo aj percento z celkovej sumy. Bývalý úradník Marek Kodada po svojom zadržaní prezradil policajtom kľúč, podľa ktorého sa mali deliť úplatky. Ich výšku policajti vyčíslili na 10 miliónov eur, informujú Aktuality.sk.

V kauze Dobytkár sa rozhodla pre spoluprácu s políciou už aj jedna veľká ryba. Najnovšie o podrobnostiach kolotoča, ktorý mal zarábať na úplatkoch pri agrodotáciách cez Pôdohospodársku platobnú agentúru, prehovoril Marek Kodada, dodáva portál.

Kodada bol v minulosti šéfom sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohopospodárstva. Fungovanie korupčného systému mal podľa polície zabezpečovať po tom, ako v roku 2016 odvolali z vedenia agentúry Ľubomíra Partiku. V systéme nastúpil na jeho miesto.

Bývalý úradník z ministerstva podľa všetkého ukázal prstom na ďalší stupienok v hierarchii korupčného kolotoča. O jeho výpoveď sa totiž opiera polícia pri obvinení a vzatí do väzby dnes už bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha a oligarchu Martina Kvietika. Vyplýva to z uznesenia Najvyššieho súdu, ktorým potvrdil väzbu pre oboch menovaných mužov. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

V kauze dobytkár už policajti zadokumentovali úplatky za vyše 10 miliónov eur. Kvietik podľa Kodadovej výpovede rozhodoval, ako sa budú rozdeľovať peniaze z vyplatených dotácií. 

Ak sa so žiadateľom o eurofondy dohodli na úplatku 14 percent z celkovej dotácie, delenie vyzeralo takto: Osem percent malo ísť oligarchovi, jedno percento pripadlo Kožuchovi a jedno dostal zrejme prostredník Kodada. Ďalšie percentá si rozdeľovali „vyberači“ úplatkov na nižšej úrovni kolotoča, ktorých polícia zadržala pri prvej akcii v marci tohto roka. 

Už z uznesenia Špecializovaného trestného súdu vyplynulo, že Kvietik mal mať na starosti akési peniaze „pre systém“. Jemu malo ísť najviac, až 8 percent z hodnoty dotácie, upozorňujú Aktuality.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza dobytkár

Dôležité udalosti