Cukrovka, jej symptómy, druhy a komplikácie

Cukrovka

Ide o jednu z najrozšírenejších chorôb na svete.

Cukrovka je chronické metabolické ochorenie. Ide o jednu z najrozšírenejších chorôb na svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa od roku 1980 štvornásobne zvýšil počet pacientov, ktorým bola diagnostikovaná. Aktuálne je ňou nakazených približne 422 miliónov ľudí. Napriek tomu je podľa štatistík vo veľa prípadoch ešte nediagnostikovaná.

Cukrovka sa vyznačuje vysokou hodnotou hladiny glukózy v krvi s poruchou látkovej premeny. Väčšinou je to spôsobené nesprávnou produkciou inzulínu, účinkom inzulínu alebo kombináciou oboch. Ochorenie môže viesť k ďalším chorobám ako je slepota, poškodenie obličiek, kardiovaskulárne ochorenie, amputácie končatín a predčasná smrť.

 

Zdroj: shutterstoc.com/ratmaner

Glukóza pochádza najmä z potravín, ktoré konzumujete a taktiež sa je uložená vo forme glykogénu v pečeni a vo svaloch. Pečeň dokáže vytvoriť glukózu aj z ostatných zdrojov energie, ako sú bielkoviny a tuk. Je potrebná pre fungovanie nášho organizmu, predstavuje najrýchlejší zdroj energie pre bunky. Štandardná hodnota glukózy je v krvi nalačno 3,9 - 5,6 mmol/l a po jedle by mala byť nižšia ako 10 mmol/l.

Pankreas sa nachádza medzi žalúdkom a chrbticou. Pomáha telu využívať a ukladať energiu z jedla produkciou hormónov, ktoré kontrolujú hladinu cukru v krvi a tráviacich enzýmov, ktoré rozkladajú jedlo. V prípade, ak nefunguje všetko správne, glukóza ostane v krvi a nedostane sa priamo k bunkám. Vtedy je hladina cukru v krvi príliš vysoká a môže spôsobiť cukrovku, alebo inzulínovú rezistenciu.

Typy cukrovky

Poznáme tri druhy cukrovky: diabetes typu 1, diabetes typu 2 a gestačný diabetes.

Prvý druh cukrovky je typický hlavne u detí a mladých ľudí avšak objaviť sa môže aj u dospelých osôb. Jeho liečba je zameraná hlavne na užívanie liekov, správnu životosprávu, kontrolu hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Neexistuje známy spôsob, ako zabrániť cukrovke prvého typu. Jej rizikové faktory môžu byť autoimunitné, genetické alebo environmentálne. Imunitný systém tela vtedy ničí pankreatické bunky, jediné, ktoré vytvárajú inzulín.

Prečítajte si aj: Hrozivá štatistika cukrovky: Desaťtisíce Slovákov ani nevie, že sú pacientmi

Druhý typ cukrovky je prezývaný aj cukrovkou dospelých avšak taktiež sa môže objaviť aj u detí. Zvýšené riziko získania tohto ochorenia je u obéznych a málo aktívnych ľudí. Jej zvyčajným symptómom je inzulínová rezistencia, ktorá nastáva keď telu chýba dostatočné množstvo inzulínu. Buď si ho nedokáže v potrebnom množstve vytvoriť alebo ho nedokáže správne používať. Ide o najbežnejšiu formu cukrovky, ktorá predstavuje asi 90 až 95 percent všetkých diagnostikovaných prípadov cukrovky.

Postupom času však pankreas nestačí vytvárať dostatočné množstvo inzulínu najmä po jedle. Pri cukrovke druhého typu sú príznaky menej výrazné, často prebieha v prvotných štádiách bez akýchkoľvek komplikácií. Spojená je však s vyšším vekom, obezitou, rodinnou anamnézou, fyzickou nečinnosťou a dokonca aj rasou.

 

Zdroj: shutterstock.com/ Africa Studio

Gestačný diabetes je typický u tehotných žien. Ide o problém s nedostatočným vytváraním inzulínu v pankrease. Toto ochorenie sa vyskytuje približne u štyroch percentách tehotných žien, po pôrode sa vo väčšine prípadov vytratí.

Cukrovka sa môže objaviť aj v iných prípadoch, ide však o skôr výnimočné typy. Patria sem genetika, chirurgické zákroky, lieky, infekcia a iné choroby.

Príznaky

- častné močenie
- nadmerný smäd
- nevysvetliteľné chudnutie
- extrémny hlad
- náhle zmeny vo videní
- bolesti hlavy
- necitlivosť v končatinách
- únava, ospalosť, slabosť
- suchá pokožka
- pomalé hojenie rán
- časté infekcie
- nevoľnosť
- rýchly pulz

Komplikácie spojené s cukrovkou

Už vyššie sa spomínajú viaceré sprievodné ochorenia spojené s cukrovkou. Tá má naozaj veľký vplyv na fungovanie tela.

Prečítajte si aj: Najväčší diel išiel oligarchovi. Takto si delili percentá aktéri kauzy Dobytkár

Dospelí s cukrovkou majú dvakrát až štyrikrát vyššiu úmrtnosť na srdcové choroby ako dospelý bez cukrovky. Rovnako dvakrát až štyrikrát vyššie je aj riziko mozgovej príhody, uvádza portál cnn.com.

U dospelých vo veku 20 - 74 rokov je cukrovka jednou z hlavných prípadov slepoty či zlyhania obličiek. Pacienti sú taktiež vystavení vysokému riziku krvného tlaku a približne 60 až 70 percent ľudí s cukrovkou má mierne až ťažké formy poškodenia nervového systému.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.