Podnikatelia varujú, že záchranný balíček mnohým nedorazil. Iní oň radšej ani nežiadali

19 Nesplnaju kriteria na pomoc.transfer_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo práce oponuje, že už zachránili státisíce pracovných miest.

Zarábame si na ďalších nezamestnaných? Zdá sa, že štátna pomoc firmám počas koronakrízy je deravá. Menší podnikatelia a živnostníci varujú, že k takmer polovici z nich záchranný balíček vôbec nedorazil. Ministerstvo práce oponuje, že už zachránili státisíce pracovných miest.

Hlasy o tom, že pomoc podnikateľom, ktorí boli mesiace bez tržieb, by mala byť rýchlejšia a väčšia, sa ozývajú, odkedy u nás vypukla pandémia korony. Najnovší prieskum medzi malými a strednými firmami a živnostníkmi ukázal zarážajúce čísla. Takmer každý druhý podnikateľ o injekciu ani nežiadal, no nie preto, že by ju nepotreboval.

„Najčastejšie dôvody boli, že nespĺňajú kritériá a tie podmienky sa menia tak často, že sa v tom nevedia vyznať," uviedol Ján Solík zo Združenia podnikateľov Slovenska.

Podnikatelia ocenili pomoc s nájomným či odklad odvodov. No pri prvej pomoci si mnohí povedali, že sa im žiadať ani neoplatí. Kým napríklad v susednom Česku živnostníčke bez veľkých papierovačiek zhruba dva mesiace obmedzení vykompenzovali takmer tisíckou eur, u nás nad príspevkom viacerí mávli rukou.

„Priemerná výška podpory u nás je niekde na úrovni 240 eur za mesiac. Pokiaľ mu nedokáže pomôcť, tak ten podnikateľ o tú pomoc radšej ani nežiada," uviedla Miriam Bellušová zo SŽZ.

Podnikatelia hovoria, že ešte stále je čas pomoc prispôsobiť tak, aby sa dostala k viacerým. Ministerstvo práce síce chce príspevky vyplácať ešte minimálne dva mesiace, no podmienky sa meniť nechystá.

Doteraz sa v rámci Prvej pomoci podnikateľom vyplatilo necelých 100 miliónov eur. Vláda schválila jej pokračovanie aj po otvorení prevádzok na jún a júl.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti