Mali ste v poslednej dobe viackrát pohár vína na uvoľnenie? Možno spôsobil aj niečo viac

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/ serenarossi

Diagnostické vyšetrenie vie zistiť v akom štádiu sa nachádzate.

Aktuálne pretrvávajúca pandémia koronavírusu je pre mnohých veľmi náročná na pochopenie a zvládnutie. Aj keď sa postupne uvoľnujú jednotlivé ochranné opatrenia, ešte stále ľudia nežijú svoj bežný život.

V počiatkoch pandémie sa dostávali na verejnosť informácie o zaručených produktoch, ktorými si môže každý z nás pomôcť individuálne. Pre boj s koronavírusom ste mali prijímať vitamín C, B a D, taktiež ste mali posilniť váš metabolizmus, zvýšiť aktívny pohyb a vnútorne sa dezinfikovať alkoholom.

Nie všetko bolo naozaj potrebné, avšak prišli jednotlivé zákazy, zatvorenie škôl, obchodných centier, na určitú dobu aj zákaz vychádzania, a tak sa väčšina obyvateľov odrazu nachádzala nepretržite doma. Práve toto malo za následok pocit zvýšeného tlaku a stresu, ktorý žiaľ u žien viedol k potrebnému úniku.

Zdroj: shutterstock

„Medzi štyrmi stenami spĺňate svoje pracovné povinnosti, zastávate rolu učiteliek, upratovačiek, kuchárok na plný úväzok a zároveň musíte byť oporou pre svojich blízkych. Nezostáva vám žiadny čas na vlastný relax. Do nedávna bola nemožná čo i len návšteva kamarátky alebo kaderníčky. Avšak nonstop ste museli byť matkami a tváriť sa, že je všetko v úplnom poriadku," tvrdí Mária Funke, hlavná terapeutka centra AdiCare.

Podľa terapeutky tieto situácie a zvýšený stres spôsobili, že ženy hľadali najjednoduchšiu formu úniku a psychického odľahčenia situácie, pohár vína.

Odmena a zároveň pomocník na prežitie

V tejto súvislosti je predovšetkým potrebné zabrániť vzniku závislosti. Hranica sa hľadá veľmi ťažko, pretože je u každého individuálna. Sú ženy, ktoré si doprajú každý deň pohár vína a následne aj dva mesiace nevypijú ani kvapku alkoholu. Zároveň však existujú prípady, kedy bol pohár vína iba spúšťačom. Postupne sa z jedného stali dva či tri poháre, celá fľaša či nebodaj viac.

Prečítajte si aj: Prvé slová Zuzany Čaputovej o novinkách v osobnom živote: Som šťastná

Najnebezpečnejšie je takzvané sebamedikačné pitie, tvrdí terapeutka pre portál blesk.cz. Medikácia je pojem, ktorého najjednoduchší význam znie interná liečba, klasická medicína.

Čo je to sebamedikačné pitie?

- ženy väčšinou pijú doma, keď sú osamote
- alkohol sa pre nich stáva liekom, ktorý ich vracia do normálneho stavu, fungovania, kedy sa cítia opäť uvoľnene
- občas si nalejú aj v rodinnom kruhu, vždy však nenápadne napríklad pri varení, upratovaní či umývaní riadu
- napriek tomu, že užívajú alkohol, nestrácajú na svojej sebakontrole ani výkonnosti, nie sú hlučné a ani nepútajú na seba pozornosť
- pitie pre nich predstavuje jedinú formu odmeny po náročnom dni

Závislosť alebo len popíjanie?

„Pri diagnostikovaní sa často stretávame s otázkou: „Už som prekročila tú povestnú hranicu, iba preto, že som človek a alkohol mi proste začal viac chutiť?" Je to veľmi individuálne. Každý sa musí sám seba opýtať akú funkciu v jeho živote alkohol zohráva a aké rituály sú s nim spojené," vysvetľuje Funke.

Zdroj: Piotr Marcinski/shutterstock.com

„Určite je pre každého lepšie, ak si svoj problém pripustí sám a čo najskôr ho začne riešiť," dodáva.

V prípade ak ste si uvedomili, že sa vám to vymklo spod kontroly, určite by ste sa mali obrátiť na odborníka. V prvotných štádiách sa problém rieši ambulantnou liečbou. K dispozícií sú v súčasnosti už aj online psychoterapie, na ktorých taktiež získate rady a diskrétne odpovede.

Je možné, že neviete v akom štádiu sa nachádzate. Pre tento prípad existujú diagnostické vyšetrenia, ktoré zistia mieru závislosti a váš celkový aktuálny stav. Je možné, že sa závislosť u vás ešte nerozvinula, a tak máte možnosť využiť aj terapiu Kontrolovanej konzumácie alkoholu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti